Hemşireye yapılan onur zedeleyici davranışa THD ve 30 dernekten tepki

0

İddiaya göre Antalya Kumluca Devlet Hastanesinin Başhekimi, hastaya müdahale etmek için alt kata inen hemşireyi yerinde göremeyince, hemşireden kâğıda 500 kere “Ben salağım görev yerimi terk ettim” yazmasını istedi. Bu onur zedeleyici davranışa Türk Hemşireler Derneği (THD) ve 30 dernek birleşerek tepki gösterdi.

“Sağlık alanında yaşanan şiddetin ve bu şiddeti önlemeye yönelik çözüm önerilerinin tek boyutta incelenmemesi gerektiğini, özellikle sağlık çalışanları arasındaki şiddetin de en az hasta ve hasta yakını tarafında uygulanan şiddet kadar dramatik ve zarar verici olduğunu göstermektedir.” sözlerine vurgu yapan THD ve 30 dernek şu açıklamalara yer verdi:

“KAYNAĞI NE OLURSA OLSUN, ŞİDDETE SIFIR TOLERANS”

“Antalya Kumluca Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Ayşegül Alkan’ın, “düşen bir hasta ile ilgilenmek için görev yerinden ayrılan” bir hemşireye ceza olarak bir kağıda 500 kere “Ben salağım görev yerimi terk ettim” yazdırdığı haberini üzülerek takip etmekteyiz.

Bu olay bize, Türk Hemşireler Derneği olarak yıllardır savunduğumuz gibi, sağlık alanında yaşanan şiddetin ve bu şiddeti önlemeye yönelik çözüm önerilerinin tek boyutta incelenmemesi gerektiğini, özellikle sağlık çalışanları arasındaki şiddetin de en az hasta ve hasta yakını tarafında uygulanan şiddet kadar dramatik ve zarar verici olduğunu göstermektedir.

Hemşirelik mesleği, ülkemiz var olduğu zamanlardan bu yana özellikle hekim merkezli sağlık hizmeti yönetimi anlayışı içerisinde, eğitimi, yönetimi, cinsiyeti ve özlük hakları bakımından sistematik olarak şiddete maruz kalmaktadır. Bu yaşanan üzücü olayın benzerleri, daha önce de yaşanmıştır ve görünen o ki bu anlayış içerisinde yaşanmaya devam edecektir.

“HİÇBİR HUKUKSAL MÜCADELEDEN KAÇINMAYACAĞIMIZI VE OLAYIN TAKİPÇİSİ OLDUĞUMUZU BİLDİRİYORUZ”

Hekimlik mesleği gibi çok değerli bir mesleği icra eden, birlikte omuz omuza çalıştığımız hekim arkadaşlarımız ve onların çok değerli meslek örgütü Türk Tabipleri Birliği’nin, bütün sağlık ahlaka sığmayan, insan onurunu hiçe sayan ve insan haklarını ihlal eden bu davranış karşısında sessiz kalmayacaklarına ve gereken müdahaleyi yapacaklarına inanıyoruz.

Hemşirelik örgütleri olarak, dünyada ve ülkemizde hız kesmeden devam eden ve her gün en az bir sağlık çalışanını Covid-19 salgını nedeni ile kaybettiğimiz şu günlerde böylesi bir olayın yaşanmasından üzüntü ve öfke duyuyor, sağlık çalışanlarına yönetici ve diğer sağlık çalışanları tarafından uygulanan şiddeti kınıyoruz. THD olarak meslektaşımızın yanında olduğumuzu ve hiçbir hukuksal mücadeleden kaçınmayacağımızı ve olayın takipçisi olduğumuzu bildiriyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here