Hindistan’dan sağlık turizmi hamlesi

0

Konu hakkında açıklama yapan Turizm Bakanı Prahlad Patel, hükümetin Hindistan’daki hastaneleri, sağlık merkezlerini ve Ayurveda kliniklerini ülkedeki sağlık turizmini artırmak için yabancı sigorta firmalarıyla anlaşmalarını sağlamak için bir çalışma grubu oluşturmayı planladığını söyledi.

Hindistan’da tıbbi tedavi görmek isteyen yabancı uyrukluların, buradaki sağlık kuruluşları tanınacak olan kendi sigortalarıyla buraya gelebilmelerini sağlamak maksadında olduklarına vurgu yapan Turizm Bakanı,

“Yabancı sigorta şirketlerini Hindistan sağlık merkezlerine kaydetme olanaklarını araştırmak için bir çalışma grubu oluşturacağız, böylece insanlar bunları burada tedavi için kullanabilsinler. Yani, geldiklerinde sigortaları yerinde. Bakan, bir röportajda PTI’ye verdiği demeçte, bu özellikle Irak’tan veya Güneydoğu Asya ülkelerinden gelenler için faydalı olacak” dedi. Yetkililer ayrıca, bakanlığın koronavirüs krizi sonrası sektörü canlandırma planlarının bir parçası olarak cazip fiyatlı Covid-19 sigorta teminatlarının teklif edilebilmesini tavsiye ettiğini söyledi.

“Çalışma grubu bize sistemimizin dayanabileceği bir model sağlayacak. Patel, “Yerel sigorta şirketleri ve burada ilgili departmanlarla da görüşmeler yapıyoruz” dedi.

Konu hakında çalışmalarla bakanlığın Singapur ve diğer ülkeler tarafından uygulamaya konulan sigorta poliçelerini incelediğini söylediler.

Allied Market Research tarafından yayınlanan bir rapora göre, küresel medikal turizm pazarının 2019’da 104,68 milyar dolar olduğu ve 2020’den 2027’ye Bileşik Yıllık Büyüme Oranında (CAGR) yüzde 12,8 büyüyerek 2027’ye kadar 273,72 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.

Açıklamada bulunan yetkililer sektörün hızla büyürken, sınırlı sağlık sigortası ve ödeyenlerin uzun veya kısmi geri ödemeleri gibi sebeplerle yine vize onayı sorunların sektörün büyümesine engel olduğundan bahsediyorlar.

“Tüm sağlıklı yaşam merkezlerimizin ve Ayush Hastanelerimizin otantik bir listesine sahip olmamız gerektiğini, böylece onları düzgün bir şekilde tanıtabilmemiz gerektiğini söyledik. Bu aynı zamanda yabancı turistlerin bu tür kaç merkezimiz olduğunu bilmelerine ve bir seçim yapmalarına yardımcı olacak, “Ayrıca bu merkezlerden ve hastanelerden gelen tavsiyelere dayanarak yabancı turistlere vize vermeye çalışıyoruz” dedi. Dünya çapında 130’dan fazla ülke bu küresel işin pastası için rekabet ediyor. Popüler medikal turizm destinasyonları arasında Hindistan, Brunei, Küba, Kolombiya, Hong Kong, Hungry, Ürdün, Malezya, Singapur, Güney Afrika, Tayland ve ABD yer alıyor. Seyahat ve turizm ile birlikte öncelikle ve ağırlıklı olarak biyomedikal prosedürleri kapsar.

Hindistan’da, sadece üç yıl gibi bir sürede, toplam tıbbi turist sayısı ikiye katlandı. Hint Turizm İstatistikleri, 2018 raporuna göre, 2017 yılında Batı Asya’dan gelenlerin yaklaşık yüzde 22’si tıbbi amaçlı, ardından yüzde 15,7’si Afrika’dan geldi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here