Hospice nedir

0
hospice nedir
hospice nedir

“Hospice” terimi hem yaşam sona ermek üzereyken destekleyici bakım sağlanması kavramına, hem de bu tip bir bakımın verildiği ye­re karşılık gelir.

Temelinde yatan başlıca ilke herkesin ağrısız ve onurlu bir biçim­de ölmeye hakkı olduğudur. Odaklanılan ne yaşamı uzatmak ne de ölümü hızlandırmaktır. Amaç yaşamın son zamanlarını olabildiğince iyi bir hale getirmektir.

Bu kabul etmesi zor bir kavram olabilir, ama kanser hastaları ve yakınları için son dönem bakımı çok yararlı olabilir. İlaç masrafı dahil günlük pek çok yükü ailelerin üzerinden alabilir ve onların daha dolu yaşamaya odaklanmalarına olanak verebilir.

Hospice ölümün eşikte olduğu ya da tedaviden vazgeçildiği anla­mına gelmez.   Gerekli Program ile belirtilerin ve ağrının kontrol al­tına alınmasına yardım edebilir, gerekli ilaç ve tıbbi aletleri sağlaya­bilir, ayrıca hastalar ve yakınları için genellikle günün her saatinde psikolojik danışmanlık hizmeti verebilir. Amerika’da   tıbbi ekip, bir tıbbi direktör, bir hemşire, bir hastabakıcı, bir sosyal hizmetler görevlisi ve bir din görevlisinden oluşur. Çoğu durumda aile hekimi de ekibe dahil olur. Bakımı evde, bir bakım evin­de ya da hastanede veya bazı durumlarda özel hospice tesislerinde yapılabilir.

Hospice bakımına alınan pek çok birey beklenilenden uzun yaşar, bazıları sağlanan bakım, kişisel ilgi, toplumsal ve duygusal desteğe de bağlı olarak kendini daha iyi hisseder. Bazen iyileşme görülür. Nede­ni ne olursa olsun insanlar istedikleri zaman hospice bakımından çı­kabilirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here