Tiroid ilaçları kemik erimesi yapar mı?

0
guatr
İç guatr-dış guatr neye denir?
 
İç guatrdış guatr şeklinde bir tıbbi tanımlama olmayıp, halk arasında kullanılan deyimlerdir. Bu kavramların karşılığı olan bir tiroid hastalığı yoktur. Hastalar, hastalıklarının gerçek adını, tedavilerini üstlenen hekimlerinden tam olarak öğrenmelidirler.
Tiroid ilaçları kullanılırken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?
 
L-Thyroxin etken maddeli tiroid ilacı, sabah aç karna, kahvaltıdan en az yarım saat önce, günlük doz tek seferde, yalnızca suyla alınmalı, başka ilaçla aynı anda birlikte alınmamalıdır. İlacı içer içmez hemen kahvaltı edilmemelidir. İlaç, her gün düzenli, yaklaşık aynı saatlerde alınmalı, alınması unutulmamalıdır.
Tiroid ilaçları kemik erimesi yapar mı?
 
Eğer L-Thyroxin etken maddeli tiroid ilacı fazla dozda alınırsa ve bu yüksek doz, Tiroit bezini uyaran hormonun (TSH) salınımını baskıladıysa (kandaki TSH seviyesini çok düşürdüyse) kemik erimesi yapabilir. Bu nedenle ilacı kullanırken belirli aralıklarla tetkikler yapılıp, alınan dozun yeterli veya fazla olup olmadığı anlaşılmalıdır.
Eğer L-Thyroxin etken maddeli tiroid ilacı fazla dozda alınırsa (kandaki TSH seviyesini çok düşürdüyse) kemik erimesi yapabilir.
Tiroid Hormonları düzeyinde değişiklik yapabilen ilaçlar nelerdir?
 
Yukarıda bahsedilen içinde iyot bulunan ilaçlar ve maddeler, Psikiyatri tedavisinde kullanılan Lityum bileşikleri, Hepatit tedavisinde kullanılan İnterferon, yüksek doz kortizon alınması, Ethionamide etken maddeli tüberküloz ilacı, tiroid hormonlarını etkileyerek düzeylerini değiştirebilmektedir.
İçinde iyot bulunan ilaçlar ve maddeler, tiroid hormonlarını etkileyerek düzeylerini değiştirebilmektedir.
Sigara içmekle tiroid bezi etkilenir mi?
 
Sigara içen kişilerde guatr daha sık görülür. Sigarayla, kanda tiyosiyanat adı verilen bir madde artar ve iyot dengesini bozarak tiroid hormon yapımını engeller. Sigara içimi arttıkça tiroid bezinde nodül adı verilen tiroid içi yumru ve topakların sayısında da artma olduğu ve bezin daha az çalıştığı ortaya konmuştur.
Uz. Dr. Şen ILGIN
Bayındır Hastanesi Kavaklıdere
Endokrinoloji Bölüm Başkanı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here