İki firma aşı çalışmalarına devam edecek

0

ABD’de Covid-19 aşısı geliştiren Johnson & Johnson ile AstraZeneca firmaları, ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nden alınan onayla beraber çalışmaların sürdürüleceğini duyurdu. Deneklerde ortaya çıkan hastalıkların aşı kaynaklı olmadığı belirtildi.

ABD’de bir süre önce korona virüsü aşı denemelerini durduran Amerikan ilaç üreticisi Johnson and Johnson ile AstraZeneca firmalarının çalışmalarına devam edeceği belirtildi. ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından iki firmaya da aşı denemelerini sürdürmesi için yeşil ışık yakıldığı kaydedildi. AstraZeneca’nın çalışmalara başladığı, Johnson and Johnson’ın ise pazartesi ya da salı gününden itibaren testlere yeniden başlayacağı kaydedildi. 

Çalışmaların durdurulmasına neden olan deneklerde ortaya çıkan hastalıkların FDA bağımsız araştırma komitesi tarafından incelenerek Covid-19 aşısından kaynaklanmadığına karar verildiği aktarıldı. AstraZeneca CEO’su Pascal Soriot, “Dünya çapında klinik deneylerin yeniden başlatılması harika bir haber çünkü bu korkunç pandemiyi yenmeye yardımcı olmak için bu aşıyı geliştirme çabalarımıza devam etmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı. 

AstraZeneca firmasının Oxford Üniversitesi ile birlikte korona virüsüne karşı yürüttüğü ikinci faz aşı denemeleri 6 Eylül’de deneklerden birinde ortaya çıkan nörolojik sorun nedeniyle ABD’de çalışmalarına ara verilmişti. Kozmetik ve hijyenik ürünlerin yanı sıra tıbbi malzeme ve ilaç üreticisi Johnson and Johnson da 12 Ekim’de, Covid-19 aşı deneylerinde bir katılımcının hastalanması nedeniyle çalışmalara ara verdiğini duyurmuştu. Johnson and Johnson, 5 Ağustos’ta, 100 milyon dozluk Covid-19 aşısının üretimi ve teslimi için ABD yönetimiyle 1 milyar dolarlık anlaşma imzalamıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here