İlaç Sektöründe Kadınlar mı Yoksa Erkekler mi Daha Fazla Kazanıyor?

0

McKinsey’in Women in the Workplace için yaptığı araştırma sağlık sektöründeki cinsiyet eşitliğini analiz ediyor.

Araştırma Kuzey Amerika’da 33 firmada çalışan 10,848 kişi ile yapılmış ve içgörülerin dünya genelini yansıtabileceği belirtilmiş.

Giriş seviyesinde sektöre dahil olanların %63’ü kadın olsa da C seviyesi yöneticilikte oran %30’lara düşüyor. Yine de tüm seviyelerde bu oran Amerika’daki sağlık sektörü dışı kurumsal firmaların oldukça üzerinde.

Kaynak: McKinsey & Company

Terfilerde Cinsiyet Dağılımı

Terfilerde kadınları ve erkekler karşılaştırıldığında sağlık sektörü diğer sektörlere oranla oldukça iyi bir performans sergiliyor. Araştırmaya göre sağlık alanında terfi alan her 100 erkeğe karşılık 102 kadın terfi almış. Örneğin finans alanında bu sayı sadece 76.

Zam Taleplerinde Karşılaşılan Durumlar

Kadınlar ve erkekler aynı oranda maaş artışı talep ettiklerinde, çıktıların sağlık sektöründe çalışan kadınlar için daha olumlu olduğu gözlemleniyor. İlk 10’da yer alan ilaç firmalarından birinde çalışan üst düzey bir iş birimi yöneticisi şöyle söylüyor:

Bulunduğu pozisyonun maaş aralığına göre ortada bulunan bir kadın çalışan gördüğümde ona, “Ürettiklerim ve sonuçları ile ortalamanın üzerinde kazanmalıyım” demelisin diyorum. Bu basit bir hesaplama, birçok kadının bu alanda rahat hissetmediğini görüyorum.

Tabloya göre zam isteyen kadınların %36’sı istediği zamdan daha fazlasını ya da istediği kadarını alabilirken bu oran erkeklerde %31.

Kaynak: McKinsey & Company

Siz bu rakamların ülkemiz için de geçerli olduğunu düşünüyor musunuz?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here