İngiltere’de “Muhtemelen Nisan ayında özel sektör için de aşılar satışa hazır olacak”

0

 

İngiltere’de Corona virüsü aşısı sırası için 20 bin TL teklif edildiği bilgisi, gelir adaletsizliğini gözler önüne serdi. İngiliz basınına açıklamalarda bulunan bir sağlık merkezinin sahibi, “İnsanlar corona virüsü aşısını önce olmak için 2000 pound (yaklaşık 20.000 TL) teklif ediyor” dedi.

İngiliz Sunday Times gazetesinin aşı ile alakalı olarak hazırladığı kapsamlı haberde, gazeteye konuşan bazı yetkililer ve özel sağlık kliniklerinin sahipleri varlıklı kişilerin 2.000 İngiliz poundu önererek corona virüsü aşısını daha önce olmak istediklerini söyledi.

Aşılama sürecinin devam ettiği İngiltere’de Sağlık Bakanlığı haricinde aşı olma imkânı henüz yok fakat birçok varlık ve zengin kişi, özel kliniklere başvurmaya başladı. Andrew Gregory imzasıyla yayımlanan haberde, birçok kişinin özel kliniklere başvurarak aşı olma sırasında öne geçme amacında olduğu kaydedildi.

Gazeteye konuşan özel sağlık kliniği Klnik’in sahibi Dr. Roshan Ravindran konu hakkında şöyle konuştu: “Ülkenin kuzeyindeki zengin ve ünlü kişiler bizimle irtibata geçmeye başladı. Bir kişi ‘Size aşı için 2.000 pound veririm’ teklifinde bile bulundu. Bu kişilerle görüştüğümüzde genelde yakınlarını Covid-19’dan kaybettiklerini öğrendik. Bu hastalık zengin ve fakir ayrımı yapmıyor” dedi.

Özel kliniklere böyle taleplerin olduğunun duyduklarını söyleyen Dr. Ravindran, “Varlıklı müşterilerimiz beklemek zorunda. Bu aşı paha biçilemez. Sonsuz parası olan insanlar var ve yakınlarını kaybettikleri ve ölmekten korktukları için her şeyi yapmaya hazırlar” ifadelerini kullandı.

“200.000 TL İSTENECEK”

Gazete konuşan Ravindran İngiliz hükümetinin bütün aşıları şu an satın aldığını ama gelecek 6 ay içerisinde özel sektörün de aşı satmaya başlayacağını söyledi. Ravindran, “Muhtemelen Nisan ayında özel sektör için de aşılar satışa hazır olacak. Her ilaç şirketi bir aşı geliştirmek için mücadele ediyor. Fakat o zaman da bazı sağlık klinikleri bir aşı için 10.000 pound (yaklaşık 100.000 TL), 15.000 pound (yaklaşık 150.000 TL) ve 20.000 pound (yaklaşık 200.000 TL) isteyecek” ifadesini kullandı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here