Joe Biden’den ABD’de COVID-19 aşılarının üretimini destekleme kararı

0

 

ABD’de FDA, Moderna Moderna (NSDQ: MRNA) ve Pfizer (NYSE: PFE) ve ortağı BioNTech’ten (NSDQ: BNTX) aşı dağıtımına izin vermiş olsa da dağıtım düzensiz bir şekilde yürütülüyordu.

 Biden danışmanı Dr. Celine Gounder ,CNBC yayımlanan röportajında “Buradaki maksat, kişisel koruyucu ekipmanın, test kapasitesinin ve aşılar için hammaddelerin yeterli miktarda üretildiğinden emin olmaktır” dedi.

 Yeni Başkan, Trump Yönetiminin Warp Speed Operasyonu kapsamında aşı uygulamasının, mevcut halini eleştirerek, şu anki hızda tüm ülkeyi aşılamanın “aylar değil yıllar alacak” uyarısında bulundu. 

 Sağlık ve İnsan Hizmetleri Bakanı Alex Azar, “COVID-19 aşılarının 2021’in ikinci çeyreğinde yaygın olarak bulunmasını bekleniyor.” Dedi.

 ABD hükümeti, 31 Temmuz 2021’e kadar Moderna’dan 200 milyon doz ve ilave 200 milyon doz satın almak için Pfizer ile bir sözleşmesi yapmıştı. ABD, AstraZeneca (LON: AZN) ve diğerlerinden ekstra aşı dozları almayı planlıyor.

 New York Times’a göre Pfizer, ABD hükümetinden, aşının üretilmesi için gereken yaklaşık dokuz özel hammaddeye erişimini iyileştirmek için Savunma Üretim Yasası’na başvurmasını da talep etti. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here