Kanser hastalarının gözü SGK’da!

0

42 yaşında olan be Yedi yılda üç kez kanseri yenen Deniz Okcu, mücadelesini “İki yıl yaşamak için 4 ay uğraşıyorum” sözleriyle özetliyor. Son tedavisinde immünoterapi de gören Okcu, bunun için yirmi günde bir 25 bin liralık ilaç kullanıldığını ve bunu karşılamanın çok zor olduğunu, bu yüzden de immünoterapi tedavisinin SGK kapsamına alınması için mücadele ettiklerini söyledi.

Birgün gazetesinden Kardelen Tatar’ın haberine göre Deniz Okcu’nun yaşamı 7 yıl önce henüz 35 yaşındayken aldığı haberle tümden değişmiş. O dönemde Anneliğe hazırlanan Okcu süreci şöyle anlatıyor: “Oğlum Kerem’e 5 aylık hamileydim. Ailemde kanser var, annem akciğer, babam gırtlak, kardeşim de benim gibi geniz kanseri. Boynumda bir şişlik fark ederek doktora gittim ve 3’üncü evre geniz kanseri olduğumu öğrendim. Oğluma zarar verir endişesiyle radyoterapi tedavisini İstemedim. Kemoterapi tedavisi gördüm. Sağlıkla dünyaya geldikten sonra radyoterapiye başladım ve iyileştim.”

4 yıl sonra hastalık nüksedincd kemoterapi ve radyoterapi tedavisi görerek bir kez daha yenmeyi başardı. Hastalık geçen yıl 3’üncü kez nüksettiğinde ise ameliyat oldu. Doktorlar hastalığın sürekli nüksetmesi  karşısında immünoterapi tedavisi önerdi. Ama bu tedaviyi SGK karşılamıyordu. Okcu, tedavisine çalıştığı kurumun yaptırdığı özel sigortayla başlayabildi.
Tedavi başladıktan sonra işten çıkarıldığını söyleyen Okcu, başladıktan sonra işten çıkarıldığını söyleyerek, “Grup sigortasından çıktığım için tedaviye devam etsem de sigorta şirketi, masrafları karşılamayacaklarını söyledi. Tazminatımın bir bölümüyle birkaç kür daha yaptırdım. Şimdi artık elimde para kalmadı. İlaçlar 20 günde bir 25 bin lira tutuyor. Bu maliyeti karşılayabilmem mümkün değil. O nedenle devam edemiyorum. Evimi bile satışa çıkardım” diyor.

Deniz Okcu, tedaviye devam edebilmesi için tedavide kullanılan ilaçların SGK kapsamına alınması gerektiğini söylüyor ve çağrısını tekrarlıyor: “Bir yandan hastalığıma karşı bir yandan bu ilacın SGK kapsamına alınması için mücadele veriyorum. Benim için olmazsa ölümcül değil. Önlem ve devam tedavisi olarak aldım. Ama özellikle akciğer ve meme kanserlerinde iyi sonuç veriyor. Bazı insanların yaşaması için tek seçenek bu tedavi. Ve bu ilaçları alamıyorlar. SGK kapsama almalı. Şu an bunun için change.org’da imza kampanyası yapıyoruz. 220 bin imza toplandı. 300 bine ulaşmasını hedefliyoruz. Yetkililerden sesimize kulak vermelerini bekliyoruz” diyerek çağrısını tekrarladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here