Karnedeki zayıf notları çocuklarla nasıl konuşmalı?

0
Karnedeki zayıf notları çocuklarla nasıl konuşmalı?
 İlk ve ortaöğretimde okuyan milyonlarca öğrenci karne heyecanı yaşadı. Karnesinde zayıfı bulunan öğrencilerin suçlanmaması konusunda velileri uyaran Dr. Erişen, çocuklara karne yüzünden yapılan baskıların ömür boyu sürebilecek psikolojik rahatsızlıklara sebep olabileceğini söylüyor.
 Bazı ebeveynlerin karne gününü bir hesap sorma günü olarak algılaması öğrencileri kara kara düşündürüyor. Davranış Bilimleri Uzmanı Dr. Yavuz Erişen, kötü karne için çocuklara kesinlikle şiddet uygulanmaması, suçlayıcı ve küçük düşürücü sözlerin sarf edilmemesi uyarısında bulundu. Erişen, “Notları beklenilenden düşük veya zayıf olan öğrencilerin aileleri bu dönemde dikkatli davranmalıdır.” dedi.
 Bu dönemde öğrencilerin ailelerinden görebilecekleri olumsuz davranışlar sebebiyle depresyon, aşırı kaygı, korku, panik ve strese girebileceklerini ifade eden Erişen, “Öğrencilerin ruh sağlığında ileride giderilmesi güç problemler ortaya çıkabilir. Hatta bu sebeplerle intihara kalkışmalar, evden kaçma olayları yaşanabilir.” diye konuştu.
Çocukların başarı ya da başarısızlığını etkileyen pek çok faktör bulunduğunu aktaran Dr. Erişen, başarıda aile içi iletişimin etkili olduğunu kaydetti.
Karne notlarındaki başarı ya da başarısızlığı tek başına çocuğa mal etmenin büyük hata olduğunu söyleyen Erişen, anne baba tutumları, okul ve öğretmenin niteliği, çocuğun bulunduğu çevre, çocuğun bireysel özellikleri, ilgi ve yetenek alanları gibi onlarca faktörün başarı veya başarısızlıkta payı olduğunu, başarı durumlarında çocuğun bunu tek başına başardığı algısı oluşturacak davranışların çocukta ben merkezciliği artırabileceğini, başarısızlık durumunda ise sonucu sadece çocuğa yüklemenin onda aşağılanma, güvensizlik, yalnızlık gibi duygular oluşturacağını, karne notlarının aile, öğretmen, çevre gibi paydaşların da değerlendirmesi olduğunu, çocuklarla karne notları konuşulurken ailelerin buna dikkat etmeleri gerektiğini ifade etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here