Karpal Tünel Sendromu Kimlerde Görülür?

0

Özellikle elini çok kullananlarda, kadınlarda ve 40-60 yaşları arasında sık rastlanır. Klavye, daktilo kullananlarda, müzisyenlerde, el becerisi gerektiren işlerle uğraşanlarda (marangoz, teknisyen, aşçı, el örgüsü ile uğraşanlar), el bileğine sürekli kronik travma alanlarda, şeker hastalığı, romatizmal hastalığı, guatr hastalığı olanlarda, şişmanlar ve gebelerde daha sık görülür.

Karpal Tünel Sendromu Belirtileri

Median sinir geçiş bölgelerinde uyuşma, karıncalanma, batma, ağrı yakınmaları ortaya çıkar. Belirtiler yavaş yavaş gelişir. Baş parmak ve ilk üç parmakta yakınmalar meydana gelir. Hastalar genelde ellerini salladıklarında yakınmalarının azaldığını söylerler. Ayrıca elbiselerini giymekte düğmelerini iliklemekte güçlük çektiklerini ve ellerinden cisimleri düşürdüklerini de ifade ederler. Median sinir üzerindeki bası uzun süre devam ederse; güç kaybı ve kas atrofisi de meydana gelebilir. Ağrılar gittikçe keskinleşir ve ısrarcı hale gelir. Ağrı dirseğe kadar yayılmaya başlayabilir.

Karpal Tünel Sendromu Tanısı

Tanısı çok basittir. Dikkatli bir hasta hikayesi kolayca tanıya götürür bizi. Yapılacak tetkik ise EMG (elektromyografi) testidir. Sinir iletimini ölçen bir cihazdır. Nöroloji uzmanları tarafından yapılan bir tetkiktir. Yapılan EMG’de el bileğinde median sinirin geçiş güzergahında olan amplitüd değişiklikleri ve azalmaları karpal tünel sendromunun tanısını koydurur.

Nöroloji Uzmanı Dr. Melek Altın Ertan

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here