Kilo Alma (Şişmanlama) Nedenleri,

0
Kilo Alma Nedenleri, Neden Kilo Alınır?
neden kilo veremiyorum

Şişmanlığın giderek salgın halini almasının altında, ko­lay yaşam biçimi neden i ile hareketlerimizin git gide azalması, olması gerekenden fazla kalori alımı ve fast food türü yeme alışkanlıklarının oldukça artması  kilo alımında çok önemli bir rol oynar.

Erişkin yaşlarda kilo almaya veya şişmanlığa neden olan başlıca faktörler hareketsizlik ve aşırı beslenmedir. Kadınlar ise genellikle gebelik, emzirme ve menopoz dönemlerinde daha çok ve kolay kilo alırlar. Tiroit bezi yetmezliği (hipotiroidi), böbre­küstü bezinin aşırı “kortizol” üretmesi ve yumurtalıklardaki kistlerle karakterize “polikistik over hastalığı” gibi hormon bozuklukları da kilo alımının rol oyanayan en önemli nedenler arasındadır.
Evlendikten sonra daha düzenli bir yeme döneminin başlaması veya sigarayı bırakınca iştahın artması da kiloyu artıran başlıca olaylardır. Bunun yanında aşırı alkol tüketimi, depresyon gibi bazı içinden çıkılamayan sosyo­lojik ve psikolojik sorunlar; emeklilik, uzun yol şoförlüğü gibi meslekler ve gece vardiyasında çalışmakda kilo alımında oldukça önemli etkenler arasında yer almaktadır.

Kilo Alma ve Şişmanlık Neden Kaynaklıdır

Şişmanlığın ortaya çıkışında ailesel veya genetik neden­ler var mı?

Şişmanlığın aileyle ilişkisi olduğu yıllardır bilinen apaçık bir gerçektir. Anne ve babası şişman olan kişilerin çocukların­da şişmanlık diğer durumdakilere nazaran çok daha sık görülür. Şişmanlığın oluşumunda kalıtımın yüzde 35-60 oranında rol oynadığı artık herkesçe bilin­mektedir. Anne ve babamızdan aldığımız genetik yük, kilo alımının başta gelen en önemli bir nedenidir. Anne -babanın şişman olma­sı veya şeker hastası bir anneden doğmak da kolayca kilo alma açısından büyük risk anlamına gelir. Anne ve babası aşırı kilolu ço­cukların yüzde 80’inde, anne ve babasından biri aşırı kilo­lu olanların yüzde 40’ında, anne-babası normal kilolu olanların ise yüzde 10’unda erişkin döneminde şişmanla­ma riski gayet olası bir durumdur.

Konu ile ilgili yapılan genetik çalışmalar, anne-babamızdan gelen ba­zı genetik bozuklukların, kilo alımında Önemli rol oynadı­ğını göstermiştir.

Vücudun kilo almaya karşı yeterince kendini koruma­dığı, kilo vermeye şiddetle karşı çıktığı ve bu yönde meka­nizmalar geliştirdiği ortaya konmuştur. Yani vücut kilo al­maya karşı daha toleranslı davranmaktadır. Bu nedenle ki­lo vermek almaktan daha zordur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here