Kime?  Ne Zaman? Hangi Test?

0
Kime?  Ne Zaman? Hangi Test?

Yaşam stresini özellikle iş dünyasında sık yaşayan erkekler için kalp-damar hastalıkları ve kanserler, karşılaşılabilecek önemli sağlık sorunları arasındadır. Hastalık ortaya çıkmadan önce gerekli önlemleri alarak kişinin sağlıklı kalmasının amaçlanması, hem yaşam süresi hem de kalitesi bakımından oldukça önemlidir. Kişinin belirti gösteren bir şikayeti olmasa da gizlice oluşmaya başlayan hastalıklar için yapılan muayene ve tetkikler modern tıbbın gereklerindendir.

Check-Up:

Sağlıklı kişilerde 50 yaşına kadar iki yılda bir, daha sonra yılda bir kontrol yapılmalıdır.

Kalp Muayenesi:

Özellikle ailesinde 50 yaş altı kalp hastalığından ölümler bulunan kişiler yaşamları boyunca bir kez kalp check-up’ı yaptırmalıdır. Ani ölüme neden olabilecek kalp yapısında, doğumsal kaynaklı anomaliler ortaya konulabilir. Check-up sonucu patolojiye rastlanmazsa 40 yaşına kadar 5 yılda bir kalp tetkiklerinin yapılması önerilir. 40 yaşından sonra kalp damar hastalığı bakımından risk faktörü taşıyan, ailesinde ya da birinci derece akrabasında kalp hastalığı olan, sigara içen, tansiyon ve kolesterol yüksekliği, şeker hastalığı gibi risk faktörleri olan kişilerin yılda bir kez check-up yaptırmaları önemlidir. Temel olarak hastalara kalp muayenesi EKG yanında EKO ve EFOR testleri yapılmakta, gerektiğinde anjiyo önerilmektedir.

Kan Basıncı Taraması:

Tansiyon ölçümleri 2 yılda bir önerilir. TA 120-139/80-89 mm Hg ya da daha yukarı ise yılda bir kontrol önerilir. Arteriel basınç 130, diastolik basınç 85 ve yukarı ise doktora başvurulmalıdır. Diyabet, kalp hastalığı, böbrek yetmezliği mevcut ise kişi daha yakından takip edilmelidir.

Kolesterol Taraması:

34 yaşından sonra erkeklerde 5 yılda bir kolesterole bakılmalı, diyabet, kalp hastalığı, böbrek yetmezliği mevcut ise daha yakından takip edilmelidir. Bazı erkeklere kalp krizini önlemek için aspirin tedavisi uygulanmaktadır.

Ürolojik Muayene:

Erkeklerde ürolojik check-up’ın önemi, sık görülen tümörlerden olan prostat kanserinin erken evrede yakalanmasıdır. Erken tanı sayesinde prostat kanseri tedavi edilebilmektedir. İleri evre prostat kanserinde ise ancak şikayetleri azaltmaya yönelik tedaviler uygulanmaktadır. Ailesinde prostat kanseri olan kişiler 40 yaşından itibaren, prostat kanseri olmayan kişiler ise 50 yaşından itibaren yılda bir kez prostat muayenesinden geçmeli, kanda PSA testi yapılmalıdır. Ürolojik check-up muayenesinde kanda kreatinin ve idrar tahlili yapılmalı, yılda bir kez ultrasonografi testi istenmelidir.

Prostat Kanseri Taraması:

50 yaş ve üzeri erkeklerde prostat kanseri taraması yapılması önerilir. Aile öyküsü olanlarla şeker hastalığı, obezite, hiperlipidemi gibi risk faktörlerine sahip kişilere 40 yaşından itibaren tarama önerilir.

Kolon Kanseri Taraması:

50-75 yaşları arasında kolorektal kanser taraması yapılmalıdır. Gaitada gizli kan testi yılda bir, flexible kolonoskopi 3 yılda bir yapılmalıdır. Ülseratif koliti olan, kolorektal kanser aile öyküsü olan, daha önce kolorektal adenoma saptanmış olan kişiler daha yakın takip edilmeli, daha sık kolonoskopi yapılmalıdır.

Diş Muayenesi:

Yılda bir diş muayenesi ve temizliği yapılmalıdır.

Göz Muayenesi:

Görme probleminiz varsa 2 yılda bir göz muayenesi yaptırın.

Aşı:

Grip ve zatürre aşıları 65 yaşından sonra mutlaka önerilir. Yılda bir grip aşısı, 5 yılda bir zatürre aşısı yaptırın. Diyabet gibi ilave hastalıkları olan kişilere doktor başka aşılar önerebilir. 10 yılda bir tetanos-difteri aşısı yaptırın. 60 yaşından sonra bir kez Herpes Zoster (suçiçeği) aşısı yaptırın.

Osteoporoz Taraması:

Risk faktörleri olan 50-75 yaş arası erkekler osteoporoz taraması için doktora danışmalıdı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here