Kimyasal Peeling nedir

0

Cildinizin sağlıklı ve canlı bir görünüme kavuşmasını mı  arzu ediyorsunuz, Bayındır Sağlık Grubu  Söğütözü Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Doç.Dr. Pınar Öztaş  anlatıyor

Kimyasal soyma kimyasal ajanlarla kontrollü bir deri hasarı oluşturarak cildin daha genç ve sağlıklı görünmesini sağlayan bir yöntemdir. Sivilce izlerinde, güneş lekelerinde, foto hasar da yani güneş ile ortaya çıkan hasarlı ciltte ve yüzeyel kırışıklıklarda kimyasal soyma işlemi yapılabilir.

Kimyasal soymanın derinliğine göre yüzeysel, orta ve derin olarak sınıflandırılır. Soyma işlemi sonrası deri yenilenmesi komşu deriden  hücresel göç ve çoğalması sayesinde olmaktadır. Bu sayede derinin istenmeyen renk ve yapıdaki kısmı daha homojen ve kozmetik olarak daha kabul edilebilir bir yapıya dönüşebilmektedir.

Kimyasal soyma işlemi, gerçekçi beklentisi olmayan hastalarda, kimyasal soyma işlemi sırasında kullanılan kimyasallara karşı alerji öyküsü olanlarda, kimyasal soyma yapılacak olan bölgede deri kanseri olması ya da daha önceden o bölgeye radyoterapi almış olanlarda, aktif enfeksiyon varlığında, son üç ila 12 ay içerisinde orta derin veya derin yüzeyel soyma işlemi uygulaması yaptıranlarda ve keloid gibi aşırı iz oluşumu ve geç yara iyileşmesi öyküsü olan hastalarda yapılamaz. Sigara içen bireylerde de beklenen sonuç elde edilme oranı düşüktür. Kimyasal soyma işlemi sonrasında güneşten koruyucu sürülmesi çok önemlidir.Güneşten yeteri kadar korunulmazsa kimyasal peeling sonrası lekelenmeler daha da artabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here