Koronavirüs aşısında umut veren gelişme

0

Danimarkalı Prof.Dr. Anders Fomsggaard korona virüsle enfekte olmuş hücreleri ortadan kaldırarak virüse karşı hücre bağışıklığını artıran bir aşı geliştirdiklerini söyledi.

Dünyada Çeşitli ülkelerde koronavirüse karşı aşı ve ilaç bulma çabaları sürerken Danimarka’dan gelen ilginç habere göre
Danimarka’daki SSI Enstitüsü, kovid-19 aşısı geliştirme yolunda önemli bir yol alındı.

Bir çeşit DNA aşısını olduğu belirtilen aşıya CoVAXIX adını veren bilim insanları, bunun
“Çok güvenli” olduğu iddia etti.
Aşının farelerde başarılı sonuç verdiği belirtiliyor.
Umut vadeden aşı projeleri arasına alınan CoVAXIX’in SARS-CoV-2 virüsüyle başarılı bir biçimde mücadele ettiği ve bağışıklık sağladığı, virüsü nötralize eden antikor geliştirilmesine yardımcı olduğu anlatılıyor.
Baş Virolog Prof.Dr. Anders Fomsgaard’a göre aşı enfekte olmuş hücreleri ortadan kaldırarak virüse karşı hücre bağışıklığını artırıyor.
“Bağışıklık sistemi aşımıza yanıt verdi” diyen Prof.Fomsgaard aşının sadece COVID-19’u nötralize etmekle kalmadığını ayrıca antikor oluşumuna da yol açtığını böylece ikinci bir enfekte halinde vücudun virüsle kendi başına savaşmasını sağladığını savunuyor.
Hücre bağışıklığının sağlanması halinde virüsün üremesi doğal olarak yavaşlıyor ayrıca bulaşıcılığını da önlemeye yardımcı oluyor.
Fareler üzerinde yapılan deneylerin ardından aşının şimdi de maymunlar üzerinde deneneceği öğrenildi.
İnsanlar üzerinde denemelerin başlamasının ise zaman alması bekleniyor. Elde edilen bilgiye göre insanlar üzerindeki ilk denemelerin ancak 2020 sonbaharı ile 2021 başları arasındaki dönemde başlaması bekleniyor.
Danimarka’da şu ana kadar 13 binin üzerinde vaka ve yaklaşık 600 kayıp yaşandı. Dünya çapındaysa 13 milyon 700 bin vaka ve 586 bin ölüm gerçekleşti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here