Koronavirüs aşısından sonra ilaç müjdesi! Tarih verildi…

0

 

Pandemi başladığından beri dünya genelinde çalışmalar yapan Bilim insanları, koronavirüse yakalanmış kişilere anında bağışıklık kazandıran yeni bir antikor tedavisi geliştirdi. İlacın Mart ayında piyasaya çıkması bekleniyor.

İngiltere’deki University College London Hastanesi (UCLH) ile AstraZeneca, koronaya yakalanmış kişilere anında bağışıklık kazandıran yeni bir antikor tedavisi üzerinde çalışmalar yaptılar. Söz konusu tedavinin, koronavirüsle mücadelede aşıya ek olarak yeni bir silah olacağı belirtilirken, Antikor tedavisinin, virüsün yayılmasının önüne geçilmesi de hedefleniyor.

Aşı için geç kalınmış olan hastalara uygulanacak antikor tedavisi anında etki gösteriyor ve 6-12 ay arasında koruma sağlıyor. Bu ilacın mart ayında piyasaya çıkması planlanıyor.

Antikor tedavisinin, öncelikli olarak hastanelerdeki acil hastalara, bakımevi sakinlerine ve üniversite öğrencilerine uygulanması, böylece virüsün yayılmasının önüne geçilmesinin hedeflendiği belirtilirken, University College London Hastanesi’nde 10 kişi üzerinde deneme yapıldı. ‘AZD7442’ adı verilen antikorun faz 3 denemelerine 2 Aralık’ta başlandığı kaydedildi.

Söz konusu tedavinin, koronavirüsle mücadelede aşıya ek olarak yeni bir silah olacağından bahsediliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here