Koronavirüs İkinci kez yakaladı

0

Hong Kong’da daha önce koronavirüse yakalanıp iyileşen 33 yaşında bir hastaya 4 ay sonra yeniden koronavirüs teşhisi konulduğu açıklandı.

İyileştikten 4 ay sonra virüsün mutasyona uğramış bir türü nedeniyle tekrar corona virüs ile enfekte olan bir hasta olduğu bildirildi. İlk enfeksiyonda hafif semptomları olan hastanın ikinci enfeksiyonda ise semptom göstermediği bildirildi. Öte yandan söz konusu kişinin 15 Ağustos’ta İspanya’dan Hong Kong’a İngiltere’den aktarmayla geldiği öğrenildi.

Konu hakkında Uzmanlar, bağışıklığın kısa ömürlü olmasının ve Covid-19’a karşı antikorların hızla azalmasının tekrar enfekte olmayı tetikleyebileceğini vurguladı. Hong Kong’daki kişinin semptom göstermeme nedeninin ise kazandığı bağışıklık olabileceği ifade edildi.
Tekrar eden enfeksiyonlar, virüsü kontrol altına almaya yönelik küresel çabaları engelleyebileceği belirtilirken akademisyenler bu kişinin raporunun tekrar enfeksiyonların yaygın olarak gerçekleşeceğine dair kanıt sunmadığını açıkladı.

26 Mart’ta Enfeksiyon tekrarının görüldüğü kişinin semptomları göstererek hastaneye kaldırıldığı ve 14 Nisan’da iki test sonucunun negatif çıkmasının ardından taburcu edildiği ifade edildi.

Daha sonra bu kişi, 15 Ağustos’ta İspanya’dan Hong Kong’a İngiltere’den aktarmayla geldiği ve test sonucunun tekrar pozitif çıktığı öğrenildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here