Koronavirüs salgınının sebebi belli oldu

0

 

Koronavirüs pandemisi tüm dünyayı kasıp kavururken bilim adamları salgının sebebini keşfettiler. Kış aylarıyla birlikte ikinci dalga koronavirüsü ile gün geçtikçe  artan vakaların yanısıra, bilim insanları küresel salgına corona virüsün 614G adlı bir mutayonunun neden olduğunu keşfetti.

Yeni tip koronavirüs vakaları ilk olarak geçen yılın Aralık ayında Çin’in Hubey eyaletine bağlı Wuhan kentinde tespit edilmişti. Geçen bir yıl içinde SARS-COV-2 adı verilen yeni tip koronavirüsün onlarca farklı mutasyonu tespit edilirken, şimdi ise bilim insanları koronavirüsün yeni bir mutasyonu olduğunu ortaya çıkardılar. Bilim insanları tarafından koronavirüsün 614G mutasyon türü küresel salgını durdurulamaz hale getiren temel sebep olarak gösterildi.

614G mutasyonu nedir?

Küresel salgına koronavirüsün 614G adlı bir mutayonunun neden olduğunu keşfeden uluslararası araştırmacılar, 614G’nin ilk olarak Ocak ayında tespit edildiğini ve koronavirüsün Wuhan’da ortaya çıkan orijinal versiyonundan çok daha bulaşıcı olduğunu açıkladı. Buna göre ilk olarak Çin’in doğusunda tespit dilen mutant virüs, aylar içinde Avrupa ve ABD’ye oradan da tüm dünyaya yayılarak küresel pandemiye sebep oldu.

Koronavirüsün salgına dönüşmesinin nedeni 614G mutasyonu mu?

Mutasyonların birçoğunun hastalığın seyrinde önemli bir değişikliğe neden olmadığı belirtildi. Ancak küresel olarak yapılan çalışmaların bulguları ortaklaşa bir şekilde 614G adlı mutasyonu salgının günümüzde durdurulamaz hale gelmesinin asıl sorumlusu olarak gösterdi.

614G mutasyonunun enfekte insanlarda hastalığın şiddetini arttırdığına, ölüm riskini yükselttiğine ya da aşı çalışmalarını etkileyebileceğine dair herhangi bir kanıt bulunamazken 614G’nin toplumdaki bulaşma katsayısını (R değeri) artırarak, pandeminin pimini çeken tür olduğu ifade edildi. ABD’nin Arizona eyaletindeki Bulaşıcı Genomiklerin Analiz Enstitüsü’nden David Engelthaler, 614G ile virüsün genomundaki hassas değişikliğin dev bir dalgalanma etkisi yarattığını belirtti. Bilim insanlarına göre 614G mutasyonu orijinal virüsten daha bulaşıcı ve pandemide ikinci dalganın nedeni.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here