Koronavirüsü ile Mücadele için Baxter’den 2 milyon USD Destek

0
Dünyanın önde gelen tıbbi cihaz firmalarından Baxter

Dünyanın önde gelen tıbbi cihaz firmalarından Baxter, global çapta yürüttüğü Koronavirüsü (COVID-19) ile mücadele çalışmaları kapsamında insani yardım kuruluşlarına 2 milyon doları aşan bağış yaptı. Yapılan açıklamada söz konusu bağışın yanısıra, bu süreçte 2000 kişiye yeni istihdam olanağı sağlanacağı da belirtildi. Baxter, artan tedavi ihtiyacının desteklenebilmesi için kritik tıbbi ürünlerin üretiminin en üst düzeye çıkarılması yönünde çalışmalarına ağırlık verdiğini iletti.

Firma yaptığı açıklamada bu süreçte global salgından etkilenen toplulukların desteklenmesi için hayır amaçlı hibelerin verilmesi, ilave istihdam olanakları sağlanması, yaşamsal tedaviler ve tıbbi cihaz tedarikinin artırılması, çalışan sağlığı ve güvenliğinin korunması alanlarına odaklanıldığı vurgulandı.

Baxter Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO José E. Almeida açıklamasını şöyle sürdürdü: “Baxter’ın ‘insanların hayatlarını kurtarmak ve sağlıklı bir yaşamı sürmelerine yardımcı olmak’ misyonuna olan bağlılığımız, engellerin aşılamaz gibi göründüğü durumlarda dahi tüm çalışmalarımıza yön vermektedir”

Almeida, “Sağlık çalışanlarının COVID-19’lu hastaların bakımı için gösterdikleri çaba hepimize ilham veriyor. Bu benzeri görülmemiş zamanlarda, sağlık hizmetleri sistemi, çalışanlarımız ve toplulukların desteklenmesi amacıyla Baxter olarak üzerimize düşen her şeyi yapmaya hazırız.” dedi.

Uluslararası Baxter Vakfınım, 2 milyon doların üzerinde miktarda yardım kuruluşlarına yardım yaptığı öğrenildi. Bu kapsamda, pandeminin önlenmesi için malzeme, eğitim ve bilgi sağlama konusunda dünya çapında faaliyet gösteren “Çocukları Kurtarın Vakfı”na 1 milyon dolarlık bağışın yanı sıra, Birleşmiş Milletler Vakfı / WHO COVID-19 Dayanışma Müdahale Fonu gibi kuruluşlara da bağış yapılmıştır.

Ani talep artışının karşılanmasına yardımcı olmak amacıyla global üretim ve tedarik artırıldı COVID-19’un ortaya çıkışı ve buna bağlı olarak hastane yatışlarındaki artış nedeniyle Baxter ürünlerine olan talepte ciddi bir artış yaşanmaktadır. Bu kapsamda akut böbrek rahatsızlığı tedavisinde kullanılan kan pürifikasyon sistemlerinin yanı sıra, bu tedavileri mümkün kılan çözeltiler ve sarf malzemelerinin, yoğun bakım üniteleri ve hastane çapında kullanılan enjekte edilebilir ilaçlarda kapasite ve üretim artırılmıştır. Bu ürünleri üreten tüm Baxter tesisleri, üretim seviyelerini en üst düzeye çıkartıp arzın artırılabilmesi için tüm olanaklarını seferber etmektedir. Şirketin yoğun talep gören tıbbi cihazlarının ve ilaçlarının mümkün olduğunca fazla miktarda teslim edilebilmesi için yoğun çaba sarf edilmektedir.

Dünya çapında 2000 kişiye yeni iş olanağı sağlanıyor

Şirketin ürünlerine olan talep atışı nedeniyle, başta imalat olmak üzere dünya çapında istihdam çalışmaları başlatılmıştır. Bu kapsamda 800’ü Amerika Birleşik Devletleri’nde olmak üzere, dünya çapında 2,000 kişiye yeni iş olanakları sağlanacaktır.

Çalışan sağlığı ve güvenliğinin korunması sağlandı

Baxter’in dünya çapındaki tüm tesislerinde pandemi müdahale planı uygulanmaktadır. Bu plan çerçevesinde enfeksiyon kontrol önlemleri, uzaktan çalışma düzenlemeleri, seyahat kısıtlaması, bina girişlerinde semptom tarama ve çalışanlar tarafından kişisel koruyucu ekipman kullanımı uygulanmaktadır. Üretim faaliyetleri de çalışan grupları arasındaki etkileşimi sınırlandıracak şekilde değiştirilmiştir.

Hastanelere ve hastalara tıbbi ürünlerin tedarik edilmesi konusunda çalışanların üstlendiği olağanüstü rolün takdir edilmesi amacıyla şirket, ön-safta çalışan personeli için özel bir pandemi teşviği uygulamaya koymuştur. Şirket ayrıca, hekimler ve hemşireler dahil uygun tıbbi eğitime sahip Baxter çalışanlarının şirketten izin alarak, kendi topluluklarında gönüllü olarak çalışmasına olanak sağlayan bir gönüllülük programını da uygulamaya almıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here