Kovid-19 hastalarına umut olan 3 sağlık çalışanı!

0

Hergün sosyal medya da bir kovid-19 hastası için ”acil plazmaya ihtiyacımız var” duyurularına rastlıyoruz. Birbirini sadece sosyal medyadan tanıyan 3 sağlıkçı, bu çağrılara kayıtsız kalmadı ve  ”Covid-19 Donör Türkiye” grubunu kurdular.

Birbirinden farklı illerde yaşayan 2 hemşire ve bir ebenin kurdukları Covid-19 Donör Türkiye grubu sayesinde, bugüne kadar 200 kovid-19 hastasına plazma bulunmasına vesile oldular.

Grubun kurucusu sağlık çalışanları, şartları uyan  tüm duyarlı kişileri plazma donörü olmaya çağırıyorlar ve ” Listede  gördükleriniz birer isimden ibaret değil. Her biri birilerinin canı, anası, babası, kardeşi. Şartları uyan tüm duyarlı arkadaşlarımızı, birilerinin kahramanı olmaya davet ediyoruz. ” diyerek sesleniyorlar.

Grubun fikir öncülerinden ve kurucularından Mudanya Devlet Hastanesi Fizik Tedavi Kliniği’nden hemşire Ayşe Güçlü, Covid-19 Donör Türkiye grubunun kurulmasına ilişkin, “3 farklı ilden 3 sağlık çalışanı Grubu farklı illerde çalışan 3 sağlık çalışanı olarak kurduk. Benim dışımda Seher Orhan İstanbul Aile Sağlığı Merkezinde ebe, Esra Aydın da Düzce Atatürk Devlet Hastanesi Kemoterapi Kliniğinde hemşire olarak çalışıyor. Birbirimizi, sağlık çalışanlarının sosyal medyada kurduğu gruplar vasıtasıyla tanıyorduk. Kovid-19’un artışıyla birlikte plazma tedavisiyle ilgili ilk yayın yapıldı. Sağlık Bakanlığı da tedaviye onay verdikten sonra, bu grubu kurmaya karar verdik.Üye sayısı 2 haftada 15 binleri bulduCovid-19 Donör Türkiye grubunu Nisan ayında kurduk.  Bir-iki hafta içinde üye sayımız 15 binleri buldu. Şu an ki üye sayısı 25 bin 693. Ve sürekli artıyor.

  Burası, kovid-19 tedavisinde kullanılan plazmaya ihtiyacı olanlarla, donör olmak isteyenlerin buluştuğu bir platform. Amacımız, plazma bağışının da kan bağışı gibi düzenli hale gelmesi” şeklinde konuştu.Sözlerini “Plazma bağışı konusunda hem farkındalık oluşturmak, hem yaygınlaştırmak, hem de bilgi vermek amacıyla böyle bir grup kurduk.

Amacımız, plazma bağışının da kan vermek gibi düzenli hale gelmesine katkıda bulunmak.  İstedik ki, insanlar bunun nasıl olduğunu,, nasıl  insanlara şifa olabileceklerini ve  hayat verebileceklerin Şuya plazma bulundu.Grupta sadece ilan paylaşmıyoruz. Hastaları sürekli takip ediyoruz. Yakınlarını arıyoruz. Sürekli güncelliyoruz.  Grup sadece plazmaya ihtiyacı olanlar için değil, donör olmak isteyenler için de kuruldu.

Bugüne kadar 200 kovid-19 hastasına bu grup sayesinde plazma bulundu.” şeklinde sürdürdü. ”Şartları uyanları birilerinin kahramanı olmaya davet ediyoruz” vurgusu yapan Esra Aydın, “Her geçen gün ilan sayısı, dolayısıyla plazma arayan kişi sayısı artıyor. Listede  gördükleriniz birer isimden ibaret değil. Her biri birilerinin canı, anası, babası, kardeşi. Şartları uyan tüm duyarlı arkadaşlarımızı, birilerinin kahramanı olmaya davet ediyoruz. ” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here