Mahkeme: “Mikrobiyoloji uzmanı Mavi kod nöbeti tutamaz “

0

 

Mavi Kod nöbetlerini bu konuda uzman olan doktor veya özel eğitim almış doktor tutmalıdır.

Eskişehir de görev yapan tıbbi mikrobiyoloji uzman doktoruna hastane yönetimince mavi kod nöbeti yazılması üzerine bu nöbetin kamu yararına uygun olmadığını düşünen ve itiraz eden Türk Sağlık-Sen ve üyesi doktor, nöbetin iptal edilmesi için dava açtı.

İdare Mahkemenin aldığı kararda; hastanın tekrar hayata döndürülmesinde önemli olan ‘’ Mavi Kod ‘’ sürecinde görev yapacak doktorların bu konuda uzman veya özel eğitim alması gerektiğini vurgulayarak, Tıbbi Mikrobiyoloji Uzmanı tarafından tutulacak Mavi kod nöbetinin telafisi imkansız sonuçlar ortaya çıkarabileceğini, Mikrobiyoloji Uzmanının Mavi Kod nöbeti tutmasının uygun olmayacağına hükmetti.

İDARE MAHKEMESİ KARARI :

Davayı görüşen Eskişehir 1. İdare Mahkemesi verdiği kararda, Hastanın hayata döndürülebilmesi için son derece kısıtlı bir zamanın söz konusu olduğuna vurgu yaparak, mavi kod uygulamasında görev yapacak hekimlerin bu konuda uzman veya özel bir eğitim almış olması gerektiğini belirtti. Mahkeme bu alanda açık var ise de konunun uzmanı klinik hekimler ile bu açığın giderilerek kamu menfaati sağlanarak bu hizmetinin yürütülmesi gerektiğine dikkat çekti.  Aksi takdirde ise telafisi olanaksız sonuçlar ortaya çıkabileceği belirtildi.
Mahkeme bu nedenlerle kamu yararı gereği tıbbi klinik alanlarda uzman hekimlerce yürütülmesi gereken Mavi kod Uygulama Nöbetinin, Tıbbi Mikrobiyoloji uzmanı tarafından tutulması ile ilgili işlemde hukuka uyarlılık bulunmadığına hükmetti.
Nöbet ile ilgili işlemin iptaline hükmetti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here