Menopoz Nedir

0
menopoz
Menopoz nedir

Menopoz, yaşlanmanın başlangıcı olmadığı gibi kadınlığın da sonu değildir. Sosyal sorumluluklarımızın azalmaya başladığı bu dönemi kendinize zaman ayırmak için değerlendirebilirsiniz.

Kadınların hayatının yaklaşık üçte birini kapsayan menopoz sonrası dönemi ‘kadınların kabusu’ olarak nitelendirerek hayatın güzellikleri ile aramıza bir set çekiyoruz. Oysa sağlıklı beslenme, hareketli yaşam, düzenli kontrollerin desteği ile hayatımızın en olgun ve bişge yıllarını bu dönemde yaşayabiliriz. Bayındır Hastanesi Kavaklıdere’den Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Ayşe Figen Türkçapar ile menopozu, sonrasını ve kadınları neler beklediğini konuştuk.

Menopoz gerçekten kadınlar için zor bir dönemin başlangıcı mıdır?

Menopoz yaşlanmanın başlangıcı olmadığı gibi kadınlığın da sonu değil, kadın yaşamının önemli bir evresidir. Menopoz sonrası dönem; tıpkı bebeklik, çocukluk, ergenlik ve üreme dönemi gibi doğal bir sürecin sonucudur. Ayrıca ortalama insan ömrünün 80’li yaşlara doğru ilerlemekte olduğu günümüzde hayatımızın yaklaşık üçte birini kapsayan uzun bir dönem. Menopoz döneminin mutlaka kötü geçeceğini söylemek mümkün değil ve menopoz sonrası dönemi kabus olarak değerlendirmek yanlış bir algı.

Kadın vücudu, ilk adetten menopoza kadar nasıl bir süreç izliyor?

Her adet döngüsünde, yumurtalıkta bir yumurta hücresi olgunlaşma sürecine girerek östrojen hormonu salgılamaya başlıyor. Bu hormonun etkisiyle rahim içi tabakası kalınlaşıyor. Yumurta hücresi belli bir olgunluğa ulaştığında yumurtlama meydana geliyor. Yumurtlama sonrası devreye giren progesteron hormonunun etkisiyle rahim iç tabakası gebelik oluşumuna elverişli hale geliyor. Bir kız çocuğu her iki yumurtalığında belli sayıda yumurta hücresinin öncül hücreleriyle dünyaya geliyor. Bu hücre topluluğunu, kolay anlaşılabilmesi açısında ‘yumurtalık havuzu’ olarak adlandırabiliriz. Rahim içi yaşamda havuzdaki yumurta hücre sayısı yaklaşık 6-7 milyonken, doğumda 1-2 milyona iniyor. Ergenlik dönemine gelindiğinde yumurtalıklardaki toplam yumurta hücresi sayısında azalma oluyor. Yumurta hücre sayısındaki azalma üreme çağında da devam ediyor ve bir kadında tüm üreme çağı boyunca yaklaşık 400 civarında yumurta hücresi seçilip kullanılıyor. Bu azalma 37 yaşından sonra daha da hızlanıyor ve menopoz döneminde çoğu gelişmemiş olank yaklaşık bin yumurta hücresi kalıyor. Yumurtalık havuzunda yumurta hücreleri tümüyle tükendiğinde yumurtlama duruyor, östrojen ve progesteron hormonları salgılanamayacağından rahim iç tabakasının yenilenme süreci bitiyor. Böylece adet kanamaları kesiliyor ve menopoz sonrası dönem başlıyor.

Menopoz nasıl başlıyor?

Kadının gördüğü son adete ‘menopoz’ deniyor. Klinik olarak 12 ay süreyle adet kanamalarının kesilmesi menopoz sonrası dönem olarak tanımlanıyor. Yaşla beraber yumurtalık fonksiyonlarındaki  kayıp, menopoza yakın dönemde adet düzensizlikleri şeklinde görülebiliyor ve bu durum bazı kadınlarda birkaç yıl sürebiliyor. Türkiye’de menopoz yaşı 49-50 olarak kabul ediliyor. Kadınların yüzde beşinde menopoz 55 yaşına kadar uzayabilirken yğz kadından beşinde de 40-45 yaşları arasında görülebiliyor. Menopoz yaşının belirlenmesinde ırksal ve genetik özellikler rol oynuyor. Ayrıca aşırı sigara ve alkol tüketimi ile yumurtalıkların beslenmesini etkileyen jinekolojik ameliyatlar (rahim alınması gibi) da genetik olarak belirlenmiş menopoz yaşını birkaç yıl erkene çekebiliyor.

Bu dönemde kadın vücudunda ne gibi değişiklikler oluyor?

Menopozla beraber östrojen hormonunun azalmasına bağlı olarak erken dönemde görülebilen belirtiler; ateş basmaları, uyku bozuklukları ve ruhsal değişiklikler (depresyon, sinirlilik gibi) olarak sıralanabilir. Daha ilerleyen dönemlerde cilt kurulukları, gözde kurumaya bağlı sıkıntılar, vajinal kuruluk, kalp damar hastalıkları riskinde artış ve kemik erimesine bağlı olarak sırt ve bel ağrılarında artış, boy kısalması ile kemik deformasyonları görülebiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here