Mersin Sağlık Müdürlüğü’nde Bir Garip Uygulama

0

Mersin Sağlık Müdürlüğünde sağlık personelinin mesai giriş- çıkış saatlerini kayıt altına alabilmek için uygulamaya konulan yüz tanıma sistemi tamamen hukuksuz bir uygulamadır. Bu konuda yargıtayın daha önceden verilmiş örnek kararları mevcuttur. Hal böyleyken yine ülkemizde güvenlik ihlalinin en çok yapıldığı alan bilişim sistemleridir.

Danıştay 11. Dairesi 2017 yılında verdiği kararında, yüz tanıma sistemiyle mesai kontrolü yapılmasının Anayasa’ya aykırı olduğuna karar vermişti.

Ancak Mersin İl Sağlık Müdürü, hem il müdürlüğü, hem başkanlık hem de ilçe müdürlükleri binalarında yüz tanıma sistemiyle mesai kontrolü yapmaya başladı.

İl müdürünün bir süre sonra şehir hastanesi başta olmak üzere diğer tüm birimlerde de yüz tanıma sistemiyle mesai kontrolü yapacağı belirtiliyor.

İlde örgütlü sendikalar uygulamaya karşı dava açmak için hazırlık yapıyor.

Uygulamanın dava edilmesi ve kazanılması halinde, yüz tanıma sistemi için harcanan para, kamu zararı olarak kayıtlara geçecek. Sendikalar, İl Müdürü Sinan Bahçacı’nın personel motivasyonunu bozan uygulamayı kaldırmasını talep ediyor.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here