Multiple Skleroz aşısında ilk sonuçlar olumlu

0

 

Aşı çalışmaları için hayvanlarda yapılan deneyler sonucunda değerlendirilen tüm fare modellerinden elde edilen sonuçların, aşının MS hastalığının gelişimini önlediğini veya hastalığı erken aşamada durduğunu gösterdiği açıklandı.

Haberci RNA (mRNA) teknolojisiyle tedavi çalışmaları yapan biyoteknoloji şirketinin deneysel multiple skleroz (MS) aşısı farelerde yapılan denemelerde olumlu sonuç verdi.

Bir Otoimmün hastalık olan MS (Multiple Skleroz) beyinde ve omurilikte, mesajları taşıyan sinir telleri etrafındaki koruyucu kılıfın (miyelin kılıfı) olağan çalışmaması durumunda meydana geliyor. Merkezi sinir sistemi ile organların bilgi iletişimini sağlayan omuriliğin miyelin tabakası üzerindeki fiziksel tahribatın bir sonucu olarak ortaya çıkıyor.

BioNTech’in deneysel enflamatuar olmayan aşısının ise miyelin tabakasına  karşı görülen anormal bağışıklık tepkilerini azaltmak için tasarlandığıv fare deneyyerinde başarılı olduğu otu.

Science dergisinde yayımlanan “Deneysel otoimmün ensefalomiyelit tedavisi için enflamatuar olmayan bir mRNA aşısı” adlı çalışmada, BioNTech’teki araştırmacılar, Almanya’daki Johannes Gutenberg Üniversitesi Mainz Araştırma Enstitüsü’ndeki meslektaşları ile birlikte, deneysel otoimmün ensefalomiyelit (EAE) modeline dayalı MS’in çeşitli fare modellerinde mRNA aşısının etkilerini test ettiler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here