Ne Kadar Su İçmeliyiz?

0

İnsanların günlük su ihtiyacı ile ilgili o kadar çok konuşuldu ki artık hangi bilginin doğru, hangisinin yanlış olduğunu kestirmek neredeyse mümkün değil. Ancak bu konuda emin olduğumuz bir şey var; Sürekli su kaybediyoruz ve bunu dengelemeliyiz.

Spor yaparken, yürürken hatta nefes alıp verirken bile vücudumuz su kaybeder. Hal böyle olunca vücudun kaybettiği su miktarını dengelememiz gerekir. Gelin öncelikle su kaybını etkileyen faktörleri inceleyelim ve bunlara uygun şekilde vücudumuzun ne kadar suya ihtiyacı olduğunu hesaplayalım.

Vücuttaki su kaybı kişinin yaşadığı iklime, yaşına, kilosuna, kadınlarda hamilelik durumuna, kişinin hasta olup olmadığına (ishal vs.) göre değişmekte. Örneğin ekvatoral iklimde yaşayan birinin günlük su ihtiyacı, kutuplarda yaşayan biriyle aynı olmayacağı gibi 95 kilo olan biriyle 45 kilo olan birinin su ihtiyacı kesinlikle aynı olmayacaktır.

Bilimsel olarak sıkça kullanılan yöntemlerden birisi ağırlığının %3’ü kadar su tüketmektir. Bu yönteme göre hesaplarsak 95 kilo olan birisinin ortalama günlük tüketmesi gerek su miktarı 2,85 litre, 45 kilo olan birinin tüketmesi gereken su miktarı ise 1,35 litredir. Bu hesap kişinin ihtiyacını yaklaşık olarak hesaplar ve diğer kriterlerin (iklim vs.) mutlaka göz önünde bulundurulması gereklidir.

Doktorların önerdiği ortalama su tüketim miktarları ise şu şekilde;

Erkek : 14 bardak

Kadın : 10 bardak

Çocuk : 6-8 bardak

Sağlıkane ekibi olarak şunu unutmadan belirtelim : “Su içme ihtiyacı hissettiğinizde yaklaşık olarak vücuttan bir litre su kaybolmuş ve vücut bunun sinyalini size yollamış demektir. Susamadan su içmek vücut fonksiyonlarını kaybetmeden ihtiyacı karşılamak ve sağlıklı bir şekilde güne devam etmek anlamına gelir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here