Obez Olma Hayatı Kaçırma

0

Obezite ve fazla kilonun temel nedeni tüketilen kaloriler ile harcanan kaloriler arasındaki bir enerjidengesizliğidir. Küresel olarak; yağ oranı ve enerji yoğunluğu yüksek gıdaların alımının artması ve birçok çalışma biçimi, değişen ulaşım şekilleri ve artan kentleşmeyle giderek artan hareketsiz yaşamdan dolayı fiziksel inaktivitenin artması başlıca nedenlerdir. Diyet ve fiziksel aktivite modellerindeki değişiklikler genellikle sağlık, tarım, ulaşım, şehir planlama, çevre, gıda işleme, dağıtım, pazarlama ve eğitim gibi sektörlerde kalkınma ve destekleyici politikaların eksikliği ile ilişkili çevresel ve toplumsal
değişimlerin sonucudur.

Fazla kilo ve obezitenin yaygın sağlık sonuçları…

Yükselmiş BMI, bulaşıcı olmayan hastalıklar için önemli bir risk faktörüdür. 2012 yılında önde gelen ölüm nedenleri olan kardiyovasküler hastalıklar (başta kalp hastalığı ve inme), diyabet, kas-iskelet sistemi bozuklukları (özellikle de osteoartrit – eklemlerin büyük ölçüde hasar gördüğü dejeneratif bir hastalık), bazı kanserler (endometrial, meme, yumurtalık, prostat, karaciğer, safra kesesi, böbrek ve kolon) obezitenin neden olabildiği hastalıklardan başlıcalarıdır.

BMI’nin artmasıyla bu bulaşıcı olmayan hastalıkların riski artar…

Çocuklukta obezite, erişkinlikte obezite, erken ölüm ve sakatlık riskinin yüksek olması ile
ilişkilendirilmiştir. Fakat gelecekte artacak risklere ek olarak, obez çocuklar, solunum zorlukları, artan kırık riski, hipertansiyon, kardiyovasküler hastalığın erken belirteçleri, insülin direnci ve psikolojik etkilere maruz kalacaklar.

Hastalığın çifte yüküyle karşı karşıya olma…

Birçok düşük ve orta gelirli ülke, şimdi hastalığın ”çifte yükü” ile karşı karşıyadır. Bu ülkeler bulaşıcı hastalıklar ve yetersiz beslenme sorunlarıyla uğraşmaya devam ederken, özellikle kent ortamlarında obezite ve fazla kilo gibi bulaşıcı olmayan hastalık risk faktörlerinde hızlı bir artış yaşıyorlar. Aynı ülke, aynı toplum ve aynı ailede yetersiz beslenme ve obezitenin bir arada var olması olağandışı değildir. Düşük ve orta gelirli ülkelerdeki çocuklar doğum öncesi, bebeklik ve çocukluk döneminde yetersiz beslenmeden dolayı daha savunmasızdır. Aynı zamanda, bu çocuklar maliyet ve besin kalitesi açısından daha düşük olan, yüksek yağlı, yüksek şekerli, yüksek tuzlu, enerjisi yoğun ve mikrobesin açısından zayıf gıdalara maruz kalmaktadır. Düşük fiziksel aktiviteler ile bağlantılı olan bu diyet
modelleri, yetersiz beslenme sorunlarını çözemezken çocukluk çağındaki obezitede belirgin artışlara neden olur.

Fazla kilo ve obezite nasıl azaltılabilir…

Fazla kilo ve obezite ve bunlarla ilişkili bulaşıcı olmayan hastalıklar büyük ölçüde önlenebilir. Kilo vermeyi yada kilo almamayı destekleyici ortamlar ve topluluk aktiviteleri, daha sağlıklı gıdaların ve düzenli fiziksel aktivitenin seçilmesini en kolay seçim yaparak insanların tercihlerini şekillendirebilirler. Böylece fazla kilo ve obezite önlenebilir.

Kişilerin bireysel düzeyde yapabilecekleri…

Toplam katı yağ ve şekerlerden enerji alımını sınırlar.

Baklagiller, tahıl ve fındık tüketiminin yanı sıra meyve ve sebze tüketimini artırır ve düzenli fiziksel aktivitelerle uğraşır (çocuklar için günde 60 dakika ve yetişkinler için hafta boyunca yayılmış 150 dakika). Bireysel sorumluluk, insanların sağlıklı bir yaşam tarzına erişebildiği yerlerde tam olarak etkili olabilir. Bu nedenle, toplumsal düzeyde, düzenli fiziksel aktivite ve daha sağlıklı beslenme seçeneklerini herkes tarafından, özellikle de en fakir insanlar, satın alınabilir ve kolayca erişilebilir kılan, kanıta ve nüfusa dayalı politikaların sürekli uygulanması yoluyla, yukarıda belirtilen tavsiyeleri izlemeye destek olmak önemlidir. Böyle bir politikaya bir örnek, şekerli içeceklere uygulanan vergilerin artırılması olabilir.

Sağlıklı diyetlerin geliştirilmesinde gıda endüstrisinin rolü…

 İşlenmiş gıdaların yağ, şeker ve tuz içeriğinin azaltılması,
 Sağlıklı ve besleyici seçeneklerin mevcut olması ve tüm tüketicilere uygun fiyatta sağlanması,
 Yüksek şekerli, tuzlu ve yağlı gıdaların, özellikle de çocuklara ve gençlere yönelik gıdaların,pazarlamasının kısıtlanması,
 Sağlıklı besin seçeneklerinin bulunmasının sağlanması ve iş yerinde düzenli fiziksel aktivite uygulamalarının desteklenmesi.

2004 yılında Dünya Sağlık Meclisi tarafından kabul edilen ”WHO Küresel Diyet, Fiziksel Aktivite ve Sağlık Stratejisi”sağlıklı beslenme ve düzenli fiziksel aktiviteyi desteklemek için gerekli olan faaliyetleri anlatmaktadır. Strateji, tüm paydaşları, diyetleri ve fiziksel aktivite kalıplarını nüfus düzeyinde iyileştirmek için küresel, bölgesel ve yerel düzeylerde harekete geçmeye davet etmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here