Obezite Alzheimer Hastalığına Neden Olabilir mi?

0

 

Çeşitli araştırmalar, orta yaşta fazla kilonun yaşlılık döneminde Alzheimer gelişme riskini arttırdığını düşündürmektedir ve 50 yaşında obez olan kişilerin daha genç yaşta Alzheimer hastası olabileceğini göstermektedir.

Ulusal Sağlık Enstitüsündeki araştırmacılar tarafından yapılan bu çalışma, yaşları ilerleyen Baltimore sakinlerinden ortalama yaşları 60 olan, 1.394 erkek ve kadını incelemiştir.

Çalışmanın başlangıcında çalışmaya katılanların hiçbiri Alzheimer hastalığı veya diğer ciddi hafıza sorunlarına sahip değildi. Yaklaşık 14 yıllık ortalama hafıza ve düşünme becerileri konusunda düzenli olarak kontroller yapılmış. O dönemde 142 kişiye Alzheimer hastalığı tanısı konulmuş.

Araştırmacılar, 50 yaşındayken vücut kütle indeksi (BMI) en yüksek olan insanların Alzheimer hastalığına yakalanma olasılıklarının daha yüksek olduğunu keşfettiler. Vücut kütle indeksi, doktorların vücut yağını ve aşırı kilo nedeniyle sağlık sorunları geliştirme ihtimalini hesaplamak için hem boy, hemkilo hesabı yaptığı bir formüldür. Sağlıklı bir kilolu insan genellikle 25’in altında BMI’ye sahiptir. BMI 25 ila 30 olan kişiler aşırı kilolu, BMI değeri 30’un üstünde olanlar obez olarak kabul edilir.

Örneğin, 163 cm boyunda ve 81 kg ağırlığında olan bir erkeğin vücut kitle indeksi 25′ üstündedir; 156 cm boyunda 65 kg ağırlığında bir kadın ise sağlıklı kilolu sınırına benzer bir BMI’ya sahip olacaktır.

Araştırmacılar, orta yaşta daha yüksek BMI’ya sahip kişilerin, daha erken hastalığa yakalanma eğiliminde olduklarını keşfettiler. BMI’ da her bir puanlı artış, Alzheimer’in altı ila yedi ay daha erken gelişimiyle ilişkilendirildi. Örneğin BMI değeri 30 olan bir kişide, Alzheimer BMI değeri 25 olan bir kişiden iki buçuk yıl önce gelişebilir. En yüksek BMI’ya sahip kişiler hiç hastalık semptomlarına sahip olmasalar bile, aynı zamanda Alzheimer’e özgü daha fazla beyin değişikliği eğilimi gösterirler.

Orta yaşta yüksek BMI’ya sahip kişiler bu şekilde kalma eğilimi gösterir mi? Veya BMI’nın orta yaştaki etkileri, BMI değerini düşürenler için değiştirilebilir mi? Bu sorular şu andaki çalışma ile netleşmemiştir, ancak bu soruların yanıtları insanların daha erken bir yaşta Alzheimer hastalığı geliştirme riskini azaltacak daha fazla yaşam tarzı değişikliği yapmalarıyla değerlendirilebilir.

Ulusal Yaşlanma Enstitüsü Alzheimer hastalığını tedavi etmeye çalıştıkça semptomların başlaması da geciktirilmeye çalışılıyor. Orta yaşta sağlıklı bir BMI değerinin korunmasının, Alzheimer hastalığına karşı uzun süreli koruyucu etkilere sahip olma olasılığını artırdığını ortaya koymuştur.

Giderek artan oranda doktorlar, kalp için iyi olanın beyin için iyi olduğuna inanıyor…

Aşırı kiloları taşımak; kalp rahatsızlığı, yüksek tansiyon ve şeker hastalığı gibi kalp ve kan damarlarını etkileyen çeşitli hastalıklarla yakından ilişkilidir. Fazla göbek yağıyla elma biçimli olmak, büyük kalçalarla armut biçimli olmaya karşılık, kalp hastalığının yanı sıra Alzheimer için de belirli bir risk faktörü olabilir.

Bilim adamları ayrıca, yağ hücrelerinin, beyin dahil tüm vücuttaki kan damarlarındaki iltihabı teşvik eden zararlı kimyasallar üretebileceğini düşünüyor. Aşırı kilolu olan insanlar, iyi yağları düşük oranda içeren diyetlere sahip olma eğiliminde olabilirler ve normal kiloya sahip olanlardan daha az egzersiz yapabilirler.

Ağırlığın ve vücut yağının beyin sağlığını nasıl etkileyebileceğini belirlemek için ek çalışmalara ihtiyaç vardır. Hangi genlerin aktarıldığı da dahil olmak üzere, nihayetinde Alzheimer hastalığına kimin yakalandığını belirlemek için birçok faktör araştırılmalıdır. Ancak Alzheimer hastalığının başlamasını geciktiren herhangi bir şey, hastalığa yakalanma maliyetleri üzerinde önemli etkilere neden olabilir.

Uzm.Dr.Sinan İBİŞ
Medikal Turizm Derneği Başkanı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here