Okul Çağı Çocuklarında Beslenme

Okul çağındaki çocukların  birçoğu sağlıklı beslenmenin temellerini bilmemektedir. Yine birçoğu dengeli bir diyetin ve fiziksel aktivitenin sağlıkları için önemli olduğunun farkında değildir.

0
protein hangi yiyeceklerde var
Yetişkin bireyler,  hayatlarının sonuna kadar devam edecek beslenme alışkanlıklarını okul öncesi ve/veya  okul çağlarında edinirler. Bu nedenle okul çağlarında edindikleri beslenme alışkanlıkları, ilerde sağlıklı yetişkinler olabilmek açısından önem kazanmaktadır. Ayrıca bu dönemdeki beslenme alışkanlıkları ileri dönemlerdeki bazı hastalıklara zemin hazırlaması açısından da önem taşımaktadır.
Okul çağındaki çocukların  birçoğu sağlıklı beslenmenin temellerini bilmemektedir. Yine birçoğu dengeli bir diyetin ve fiziksel aktivitenin sağlıkları için önemli olduğunun farkında değildir. Bu yüzden ebeveynler olarak çocuklarımıza sağlıklı beslenme ile ilgili  doğru bilgiler öğrenmesinde yardımcı olmalıyız.
Yapılan araştırma sonuçlarına göre; öğrencilerin %60-85’inin kahvaltı yapmadıkları, %25-43’ünün satıcılardan alışveriş yaptıkları, buna rağmen sadece %15-25 oranında süt-ayran tüketildiği tespit edilmiştir. Bu sonuçlardan da anlaşıldığı üzere okul çağında beslenme alışkanlıkları açısından çok yol katedilmesi gerektiği ortaya çıkmaktadır. Bu noktada öğretmenler ve veliler olarak bazı sorumluluklarınız bulunmaktadır. Bunların başında çocuklara yol göstermek açısından iyi birer örnek olmak gelmektedir. Ayrıca çocuklar açlığa yetişkinler kadar dayanamazlar, bu yüzden düzenli yemek yemeyen çocuk daha fazla abur cubur tüketmeye başlar.
Okul çağındaki çocukların beslenmesindeki en önemli nokta,  dengeli bir kahvaltıdır. Okula kahvaltı yaparak giden çocuk İyi  beslenmiş Çocuk demektir. Ve iyi beslenmiş bir çocuk öğrenmeye hazır demektir.
NEDEN  KAHVALTI
Sürekli alışkanlık olarak öğün atlama, çocuğun okul performansı ve başarısı üzerinde negatif etkiler gösterdiği, çalışmalar ile ispatlanmıştır. Yapılan çalışmalarda, kahvaltı yapan çocukların daha başarılı oldukları, daha geç yorgunluk hissi oluştuğu görülmüştür. Ayrıca kahvaltı yapan çocukların, problemleri daha kolay çözdükleri, derse daha iyi konsantre oldukları ve derslerden aldıkları notların daha iyi olduğu bilinen gerçeklerdir. Bu nedenlerle MUTLAKA KAHVALTI.
1-2 dilim peynir çeşitleri, tam tahıllı ekmek, zeytin, pekmez – bal, süt, haftada 2-3 kere yumurta veya omlet, taze meyve, evde yapılmış kuru meyveli kek veya börek çocukların kahvaltılarında olabilecek gıdalar arasında sayılabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here