Okul Çağı Çocuklarında Beslenme

0

Yetişkin bireyler,  hayatlarının sonuna kadar devam edecek beslenme alışkanlıklarını okul öncesi ve/veya  okul çağlarında edinirler. Bu nedenle okul çağlarında edindikleri beslenme alışkanlıkları, ilerde sağlıklı yetişkinler olabilmek açısından önem kazanmaktadır.  Ayrıca bu dönemdeki beslenme alışkanlıkları ileri dönemlerdeki bazı hastalıklara zemin hazırlaması açısından da önem taşımaktadır.

Okul çağındaki çocukların  birçoğu sağlıklı beslenmenin temelllerini bilmemektedir. Yine bir çoğu dengeli bir diyetin ve fiziksel aktvitenin sağlıkları için önemli olduğunun farkında değildir.  Bu yüzden ebeveynler olarak çocuklarımıza sağlıklı beslenme ile ilgili  doğru bilgiler öğrenmesinde yardımcı olmalıyız.
Yapılan araştırma sonuçlarına göre; öğrencilerin %60-85’inin kahvaltı yapmadıkları, %25-43’ünün satıcılardan alışveriş yaptıkları, buna rağmen sadece %15-25 oranında süt-ayran tüketildiği tespit edilmiştir. Bu sonuçlardan da anlaşıldığı üzere okul çağında beslenme alışkanlıkları açısından çok yol katedilmesi gerektiği ortaya çıkmaktadır. Bu noktada öğretmenler ve veliler olarak bazı sorumluluklarınız bulunmaktadır. Bunların başında çocuklara yol göstermek açısından iyi birer örnek olmak gelmektedir. Ayrıca çocuklar açlığa yetişkinler kadar dayanamazlar,  bu yüzden düzenli yemek yemeyen çocuk daha fazla abur cubur tüketmeye başlar.
Okul çağındaki çocukların beslenmesindeki en önemli nokta,  dengeli bir kahvaltıdır.  Okula kahvaltı yaparak giden çocuk İyi  beslenmiş cocuk demektir. Ve iyi beslenmiş bir çocuk öğrenmeye hazır demektir.
Neden Kahvaltı?
Sürekli alışkanlık olarak öğün atlama, çocuğun okul performansı ve başarısı üzerinde negatif etkiler gösterdiği, çalışmalar ile ispatlanmıştır. Yapılan çalışmalarda  , kahvaltı yapan çocukların daha başarılı oldukları, daha geç yorgunluk hissi oluştuğu görülmüştür. Ayrıca kahvaltı yapan çocukların, problemleri daha kolay çözdükleri, derse daha iyi konsantre olduları ve derslerden aldıkları notların daha iyi olduğu bilinen gerçeklerdir. Bu nedenlerle MUTLAKA KAHVALTI.

1-2 dilim  peynir çeşitleri, tam tahıllı ekmek, zeytin, pekmez – bal, süt, haftada 2-3 kere yumurta veya omlet, taze meyve, evde yapılmış kuru meyveli kek veya  börek çocukların kahvaltılarında olabilecek gıdalar arasında sayılabilir.

Okulda Yemek Yeme Beslenme
Çocukların yaşları ilerledikçe kafeteryada arkadaşları ile beraber olmak isterler. Ve bir çok okul öğrencilerine kafeteryalarda ya da yemekhanelerde  yemek şansı sunmaktadır. Bu noktada önemli olan sunulan yemek çeşitliliğidir.  Seçme şanslarının olması beslenme yeteneği kazanmasını sağlar.  Bu yüzden çocuklarımıza okullarda daha sağlıklı beslenmelerine yönelik yardımcı olmalıyız. Bunun için ;

 

  • Okullarda uygulanan mönü örneklerini mutlaka isteyin. Mönülerde beslenme uzmanın onayı olup olmadığını sorgulayın.
  • Yemek servis saatlerinde gözetmen olarak yer alın.
  • Okulun yemekhane sorumlalarını tanıyın.
  • Okulda bulunan beslenme eğitim faaliyetlerini destekleyin.
Evden Okula Yemek Götürme
Çocukların evden okula öğle yemeklerini getirmeleri gerekebilir. Bu tarz durumlarda hazırlanması kolay ve yemesi zevkli olduğu kadar, sağlık, güvenilir ve daha besleyici olan besinleri hazırlamalıyız.
Çocukların günlük gereksinmelerinde kemik gelişimleri için kalsiyuma ihtiyaç duyarlar,. Hazır şekerli  içecekler yerine süt , ayran gibi içecekleri beslenme  çantasında bulunmasına özen gösterin.
Evden taşıdıkları yemekleri temiz ve güvenilir bir yerde saklaması gerektiğini hatırlatın. Güneşten ve sınıftaki ısıtıcından uzak bir yerde saklamalarına dair uyarın.
Çantasına hazır kek, pasta, kraker tarzı gıdalar yerine , evde hazırlanmış sandviç tarzında gıdaları koymayı tercih edin. Çocuğunuzun meyve alışkanlığı kazanması için  beslenme çantasına meyve koymayı ihmal etmeyin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here