Okul Çağı Çocuklarında Beslenme

0
okul çağı
okul çağında beslenme
 Okul çağı çocuklarında  beslenme ; Çocuklar yaşları ilerledikçe kafeteryada arkadaşları ile beraber olmak isterler ve birçok okul, öğrencilerine kafeteryalarda ya da yemekhanelerde yemek şansı sunmaktadır. Bu noktada önemli olan, sunulan yemek çeşitliliğidir. Seçme şanslarının olması beslenme yeteneği kazanmasını sağlar.  Bu yüzden çocuklarımıza okullarda daha sağlıklı beslenmelerine yönelik yardımcı olmalıyız. Bunun için;
Okul çağında ki çocuklara uygulanan menü örneklerini mutlaka isteyin. Menülerde beslenme uzmanın onayı olup olmadığını sorgulayın.
Yemek servis saatlerinde gözetmen olarak yer alın.
Okulun yemekhane sorumlularını tanıyın.
Okulda bulunan beslenme eğitim faaliyetlerini destekleyin.
Evden Okula Yemek Götürme
Çocukların evden okula öğle yemeklerini getirmeleri gerekebilir. Bu tarz durumlarda hazırlanması kolay ve yemesi zevkli olduğu kadar sağlıklı, güvenilir ve daha besleyici olan besinleri hazırlamalıyız.
Çocuklar günlük gereksinmelerinde kemik gelişimleri için kalsiyuma ihtiyaç duyarlar. Hazır şekerli  içecekler yerine süt, ayran gibi içeceklerin beslenme çantasında bulunmasına özen gösterin.
Evden taşıdıkları yemekleri temiz ve güvenilir bir yerde saklamaları gerektiğini hatırlatın. Güneşten ve sınıftaki ısıtıcıdan uzak bir yerde saklamalarına dair uyarın.
Beslenme çantasına hazır kek, pasta, kraker tarzı gıdalar yerine evde hazırlanmış sandviç tarzında gıdaları koymayı tercih edin. Çocuğunuzun meyve alışkanlığı kazanması için  beslenme çantasına meyve koymayı ihmal etmeyin.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here