Organ Bağışla Hayat Ver

0

Dünyada her yıl çok sayıda insan organ yetmezliği ile karşı karşıya kalıyor. Buna karşılık, verici sayısının yeterli seviyede olmaması organ nakline olan ihtiyacı artırıyor.

Ülkemizde kadavradan yeterli bağışın yapılmaması, kadavradan nakillere göre canlıdan canlıya gerçekleştirilen nakil operasyonlarının daha sık yapılmasına yol açmaktadır. Avrupa ülkelerinde organ vericilerinin yüzde 80’i kadavra, yüzde 20’si canlı kaynaklıyken, Türkiye’de tam tersine organ vericilerinin yüzde 75‘i canlı, yüzde 25’si kadavra kaynaklıdır. Organ bağışının az olması bunun en önemli nedenidir.

Ayrıca, organ nakli bekleme listesine eklenen kişi sayısı da her geçen yıl çoğalıyor. Pek çok hasta, sağlıklı bir organ bulabilmek umuduyla bekliyor.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi 1978 yılından bu yana organ nakli konusunda faaliyet
göstermektedir. Fakültemizde böbrek nakilleri ile başlayan organ nakli çalışmaları, sonraki yıllarda karaciğer ve kalp nakli ile gelişerek devam etmiştir. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi, günümüzde pankreas ve kalp kapağı nakli gibi sayılı merkezlerde yapılan doku nakilleri ile ülkemizde sadece fakültemizde yapılan kas iskelet sistemi (kemik, tendon, kıkırdak) naklini de faaliyetlerine ekleyerek, birçok organ ve doku naklini başarıyla gerçekleştiren bir nakil merkezi olmuştur.

Organ ve doku nakli hizmetlerinin geliştirilmesinde en önemli husus, organ ve doku bağışının temini, bağışın artırılması için kamuoyunda konuya ilişkin bilgi eksikliğinin giderilmesi, organ bağışı bilincinin geliştirilmesi, halkın organ ve doku bağışına teşvik edilmesi önem arz etmektedir. Ülkemizde her yıl 03-09 Kasım tarihleri Organ Bağışı Haftası  olup, 08 Kasım 2019 tarihinde organ bağışında farkındalık yaratmak üzere, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Organ ve Doku Nakli Merkezi tarafından “Ülkemizde Organ Naklini Artırmak İçin Konuşalım: Boşluğu Birlikte Doldurmak”
konulu etkinlik Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cebeci Araştırma ve Uygulama Hastanesi 50. Yıl Amfisi’nde 08.30-13.10 saatleri arasında gerçekleştirilecektir.

Her gün dünyada 18 kişi organ yetmezliği nedeniyle nakil için bekleme listelerine alınırken, her 14 saniyede bir kişi bekleme listesinde kaybediliyor. Bağış yapmak pek çok insanının hayatını kurtarmak demek! Bu nedenle “Boşluğu Birlikte Dolduralım, Organ Bağışla Hayat Ver” diyoruz.

Prof. Dr. A. Rüçhan Akar
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi
Organ Nakli Merkezi
Mesul Müdürü

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here