Özel Misafirleri İle Hızlı Tren Bu Sefer de Konya Yolundaydı

0

Engelsiz Ulaşım Engelsiz Turizm Engelsiz Yaşam

Engelli bireyler ve yakınları engellenmelerden dolayı psikolojik sorunlar yaşamaktadır. Fiziksel ve zihinsel engeller doğuştan gelebildiği gibi, sonradan geçirilen hastalıklar veya kazalar sonucu da ortaya çıkabilmektedir. Engelli çocuk ya da bireyin yaşadığı psikolojik sorunların kaynağı engellin kendisi değil, engeli nedeniyle maruz kaldığı toplumsal ve bireysel engellenmeler olmaktadır.

Aileye yeni katılan bir bebeğin engelli olarak dünyaya gelmesinin ya da sonradan herhangi bir nedenle engelli hale gelmesinin ailede birçok farklı duygunun yaşanmasına yol açabildiği gibi, bazı ailelerdeki ekonomik ve sosyal sorunlar bu çocukların yetimhanelere terk edilmelerine neden olmaktadır ya da; engellilik halinde ilk başta inkar etme, kabullenememe, hayal kırıklığı, suçluluk, korku, öfke, çaresizlik gibi duyguların yaşanmasına neden olmaktadır. Bu ve buna benzer nedenlerden dolayı da bu bireyler sosyal izolasyona maruz kalarak yaşamdan koparılmaktadırlar.

Oysaki asıl engelliler sosyal dezavantajlı veya özel gereksinimli bu bireylerimizin ihtiyaçlarını görmeyenlerdir. Bu bireylerimiz engelsiz diğer insanlar gibi her şeyi yaşama hakkına sahiptirler. O nedenle bu bireylerimizin yaşamalarını kolaylaştıracak, onların yaşam süreçlerine katılımlarını güçlendirecek tüm mekanizmalar devlet politikası ve vatandaşlık görevimiz olmalıdır.

Bu çerçevede bu bireylerimizin seyahat ve ulaşım ile hayata katılımlarının engelsiz olarak sağlanması. O nedenledir ki ulaşım araçlarımız ve ilgili lojistik merkezlerimizin engellerinin kaldırılması, ya da engelsiz olduklarının tüm topluma duyurulması, gösterilmesi, hissettirilmesi gerekmektedir. “Çocuklarımızı dinleyelim, hayatlarını değiştirelim” adlı bu projemizde bu amaçlarımıza hizmet eden ülkemizin ilk ve tek projesi konumundadır.

Flavius Sağlık Grubu ve Medikal Turizm Derneği Başkanı Uzman Dr.Sinan İbiş tarafından ülkemizdeki zihinsel ve fiziksel açıdan diğer akranlarına göre şanssız doğan özel gereksinimli bireylerimizin seyahat olanaklarından faydalanarak ülkemizin değerlerini yaşayabilme imkanını bulmaları ile sosyal hayata ve turizme katılımlarını sağlamak üzere “Engelsiz Ulaşım, Engelsiz Turizm, Engelsiz Yaşam” kapsamında 6 ayrı seyahatten oluşacak “Çocuklarımızı Dinleyelim Hayatlarını Değiştirelim” projesi planlanmıştır.

Çocuklarımızı Dinleyelim, Hayatlarını Değiştirelim Projesi ’nin 3. adımı Medikal Turizm Derneği Başkanı Uzman Dr.Sinan İbiş’in koordinasyonunda; Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Sayın Mehmet Cahit Turhan, Hava Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Hasan Küçükakyüz Ankara Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Erkan İbiş, Konya Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Mustafa Şahin, Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, Parla Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, Philips Türkiye ve Halkbank işbirliği ile gerçekleştirilmiştir.

Ayrıca Halk Bankası Genel Müdürü Osman Arslan, Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Okan İbiş, Devlet Demiryolları Genel Müdürü Ali İhsan Uygun, Devlet Demiryolları Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürü Kamuran Yazıcı, Philips Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Karabatak, Parla Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Yöneticisi Prof.Dr.Tevhide Kargın, İdarecinin Sesi Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Selim Çapar, www.turizmhaberleri.com haber sitesi genel yayın yönetmeni Nilgün Atar ve Tourmag Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Kadir Toprakkaya da bu projenin gerçekleşmesine destek sağlamışlardır.

Bu proje yeni bir projeyi daha doğurmuştur ve TCDD’ nin tümüyle engelsiz seyahat kuruluşu olması ile ilgili ihtiyaç ve eylem haritası ile olası iyileştirmelerini sağlayacak bir proje protokolü de Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Sayın Mehmet Cahit Turhan ve Medikal Turizm Deneği Başkanı Uzman Dr.Sinan İbiş arasında imzalanacaktır.

Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Sayın Mehmet Cahit Turhan, sosyal projelere duyarlılıkları ve ülkemizdeki engelsiz ulaşımın geldiği noktayı göstermek, sosyal dezavantajlı bireylerin seyahat olanaklarından faydalanarak turizme katılımlarını teşvik etmek, turizme katılım ile çocukların eğitim süreçlerini desteklemek ve sosyal projelere gösterdikleri olağanüstü destek ve gayretleri nedeniyle; tüm proje işbirlikçilerine ve destekçilerine özel gereksinimli çocuklar ile birlikte hızlı tren önünde teşekkür belgeleri takdim etmiştir. Ayrıca Ankara’da TCDD, Halkbank, Flavius, Philips grubunun hediyeleri ile Konya’da Konya Valiliği hediyeleri bu özel çocuklara hızlı tren garlarında takdim edilmiştir.

Projede üçüncü adım olarak Parla Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’ndeki özel gereksinimli 16 bireyimiz ile 16 bireyin annesi veya babası, toplam 45 kişilik bir ekip ile engelsiz seyahat imkanları sunan TCDD hızlı treni ile tanışarak, tren ile Ankara’dan Konya’ya seyahat gerçekleştirmiştir. Hızlı trenin Ankara – Konya seyahati başlangıcında bu özel bireylerimiz başta Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan
ve Ankara Üniversitesi Rektörü Prof Dr.Erkan İbiş olmak üzere tüm proje paydaşları tarafından sıcak bir seremoni ile tek tek trendeki seyahat edecekleri koltuklarına yerleştirilmişler ve ardından uğurlanmışlardır. Bu seyahate bu özel bireylerin yardımcıları ve öğretmenleri, kurumsal yöneticileri ile projeyi destekleyen kuruluşların temsilcileri de eşlik etmişlerdir.

Hızlı tren ile seyahat edilen Konya’da bu grubu Konya Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Mustafa Şahin ve Türk Hava Kuvvetleri Konya 3.Jet Hava Üssü Komutanı Tüm General Fidan YÜKSEL, Konya Valisi Cüneyit Orhan TOPRAK, Halkbank Bölge Müdürü ve bir çok akademisyen sıcak bir tören ile karşılamışlardır.

Konya’ya hızlı tren ile seyahat eden çocuklar ilk olarak Konya Selçuklu Belediyesi Kelebek Vadisini ziyaret ederek ve burada kelebekler başta olmak üzere çeşitli tropikal tematik unsurlarla tanışmışlar, ardından Hava Kuvvetlerimizin Ana Jet Üssü’nü ziyaret etmişlerdir.

Bu özel çocuklar Hava Kuvvetleri Komutanlığımızın özel izni ve katkıları ile; Konya’daki ana jet üssünde Solo Türk ve Türk Yıldızlarının uçakları, pilotları ve ekipleri ile tanışmışlar, uçakların kalkış – inişlerini izlemişlerdir.

Son olarak ise hızlı tren ile Ankara’ya dönüş gerçekleşerek projenin üçüncü adımı tamamlanmıştır.
Önümüzdeki haftalarda TCDD hızlı treni yeni özel gereksinimli misafirleri ile iki sefer daha Konya’ya ve bir sefer daha Eskişehir’e giderek oradaki değerlerimizle güzel bir gün geçirerek yuvalarına geri döneceklerdir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here