Pandemi Hastanelerinde Mağdur Edilen Hekimler

0

 

Dünya çapında yayılarak pandemi haline gelen COVID-19 salgınına karşı Sağlık Bakanlığına bağlı bazı hastaneler tamamen, bazıları da özel açılan servisleri ile Pandemi Hastanesi görevini üstlendiler. Mart ayı sonlarına doğru kurumlar kendi ekiplerini kurdu ve fiilen pandemi servisleri de hizmetlerine başladı.

Pandemi servisi kurulan hastanelerde görevli hekimler için özel çalışma listeleri yapılarak tebligatları tamamlandı. Sağlık personelinin büyük fedakârlığı kamuoyunda takdirle karşılandı ve her akşam saat 21:00’de yurdun dört bir yanından alkış ve destek sirenleri yükseldi. Sayın Sağlık Bakanımız da ‘sadece alkışlamak yetmez’ diyerek ek ödemelerin 3 ay boyunca tavandan yapılacağı müjdesini verdi. Nitekim, 08.04.2020 tarih ve 03.279 sayılı Makam Oluru ile tavandan ek ödeme düzenlemesinin 1 Mart 2020 tarihinden itibaren geçerli olacağı ve aynı belgenin 1. Maddesinin b. bendinde ise Covid-19 pandemisi için görevlendirilen hekimlerin “süreye bakılmaksızın” %100 ek ödeme alacakları açıkça ifade edildi.

Covid Servislerinde nöbetler başladıktan sonra Mart ve Nisan ayı döneminde aynı sayıda nöbet tuttukları halde bazı hekimlerin Mart ayı ek ödemeleri tavandan değil, % 55 oranında yapıldı. Gerekçe olarak ilk nöbetlerinin Mart içinde değil de Nisan ayında başlaması ileri sürüldü. Halbuki yukarıda izah edildiği gibi Bakanlık olurunda “Süreye bakılmaksızın” ve 1 Mart 2020’den itibaren geçerli olacağı özellikle vurgulanmıştı. Üstelik Mart ayında nöbet tutsun veya tutmasın bütün hekimlerin bu dönemde tutmuş olduğu toplam nöbet sayıları yani risk maruziyetleri de aynı olmuştu. 

Nöbet listeleri çıktıktan sonra yayınlanan ek ödeme düzenlemesi ile tesadüfler sonucu mağdur edilen ve yaşadıkları riskli görev süreleri açısından bir farkları olmayan hekimlerin huzuru kaçmış, çalışma şevkleri ve idareye olan güvenleri sarsılmıştır. İş barışını da bozan ve sağlık cephesinin ön saflarında hizmet veren doktorları üzen bu haksızlığın bir an önce giderilmesi beklenmektedir.

Ek ödeme düzenlemesinin açık hükümlerine rağmen, idareciler tarafından hekimlerin aleyhine ve zorlama yorumlarla işletilmesi de ayrı bir üzüntü kaynağı olmuştur. Mahkemelerde bile şüpheli hal ve delillerden sanığın lehine işlem tesis edilmesi esas alınmışken, mevzuatın sürekli çalışanlar aleyhine yorumlanması kamuoyunda üzüntüyle karşılanmıştır. Sayın Bakan Fahrettin Koca’nın Covid-19 ile mücadele konusundaki hassasiyeti de bilindiğinden  Sağlık Bakanlığı’nın harekete geçerek ivedilikle alacağı kararlarla bu adaletsizliği ortadan kaldırıp, mücadeleye devam etmesi beklenmektedir. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here