Panik Atak (Panik Bozukluğu)

0
Panik Atak (Panik Bozukluğu)

Panik atak ve panik bozukluk genellikle kalp atakları ile karıştırılmaktadır. Biyolojik olarak benzerlik gösterse de psikolojik olarak farklılık göstermektedir. Genellikle

Ψ Nefes alamama

Ψ Aşırı kalp çarpıntısı

Ψ Kalpte tekleme

Ψ Gerçek dışı düşünceler

Ψ Aşırı kaygı, ölüm korkusu

Ψ Düzensiz nefes alışı

Ψ Tansiyon değişikliği, üşüme, terleme, titreme

Ψ Soğuk terleme

Ψ Vücutta uyuşmalar, karıncalanmalar hissi

Ψ Baş dönmesi ve bayılma hissi

Ψ Bulantı, karın ağrısı, geğirme, gaz gibi dispeptik belirtiler ile kişide kendini gösterir. Bir ay içinde beklenmedik bir anda en az dört kez yukarıdakilere benzer birkaç bunalım nöbeti yaşayan kişinin panik bozuklukla karşı karşıya kalması ihtimali söz konusudur.

Panik bozukluğuna genellikle zihinsel obsesyonlar, sosyal, özgül, agora fobiler, travma sonrası stres bozukluğu, depresyon eşlik etmektedir.

PANİK BOZUKLUĞU NEDENLERİ

Önce kendilerinden, sonra da bu halde olmalarına sebep olan herkesten ve her şeyden nefret ettiren, harekete geçmeleri gerektiğinde panikleten, yanlış yapmaktan ve kendilerini zarara uğratmaktan, cezalandırılmakla korkutan, takıntılı düşünce ve davranışlar sergileten kaygı bozukluğu; herkeste farklı olmakla beraber, genetik (mizaç, kişilik, karakter), öğrenme, stresli yaşam şartları, travmatik olaylar sebebiyle meydana gelebilmektedir.

PANİK BOZUKLUĞU TEDAVİSİ

Şüpheler ve endişeler tarafından çevrelenmiş, en kötü ihtimale odaklanmış, kurguladıkları ve inandıkları kötü senaryoları gerçek kabul edip onu bertaraf etmeye yönelmiş, paranoyak düşüncelerle boğuşan bu kişilere Psikolojik Danışmanlar, Klinik Psikologlar, Psikiyatristler tarafından destek sağlanabilmektedir. Bu bozukluğa tek başına ilaç etki etmemektedir. Muhakkak terapi desteği şarttır. Terapist, kişinin durumuna uygun terapi yöntemlerini belirleyecektir ama davranışçı terapi, nefes egzersizleri, hipnoz, psikodinamik terapiler uygulanabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here