Pınar Su Çevre Dostu Yatırımlarıyla Karbon Salımını Düşürdü

0

% 100 Türk sermayeli içecek sektörünün öncülerinden Pınar Su tarafından Türkiye’de su tasarrufuna dikkat çekilerek herkesin yaşamını daha sağlıklı şartlarda sürdürebilmesi için yatırımlar hız kesmeden sürdürülüyor.

22 Mart’ta kutlanan Dünya Su Gününe yönelik açıklamalarda bulunan Pınar Su Genel Müdürü Hüseyin Karamehmetoğlu, “Son 8 yılda ambalaj Ar-Ge çalışmaları başta olmak üzere üretim alt yapımıza yaptığımız yeni teknolojik yatırımlar, karbon ayak izimizin birim başına ağırlığını oldukça geriletti ve hem birim başına üretimde hem de birim başına taşımada çevreye olan etki ise oldukça düşürüldü. 2016’dan 2017’ye %13,5, 2017’den 2018’e %1,5 olarak karbon emisyon değerimiz ton/ürün başına azaltıldı. 2010 baz yılını dikkate aldığımızda ise 2018’de karbon emisyon değerimizin ton/ürün başına yaklaşık %35 azaldığını görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Atıklara Yönelik ÇEVKO İle Çalışmalar Yürütülüyor

Ambalaj atıklarının geri toplanması ve değerlendirilmesi noktasında kurucu üyelerinden oldukları Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı (ÇEVKO) ile çalıştıklarını dile getiren Karamehmetoğlu, üretim hatlarında yapılan otomasyona dayalı uygulamalarla atık su miktarını Aydın Bozdoğan Tesisleri’nde % 19, Sakarya Tesisleri’nde % 16 oranında düşürüldüğü belirtildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here