Prof. Dr . Hüseyin Per ,”ERÜ’de son bir senede kaç böbrek , kaç karaciğer nakli yapılmıştır? ”

0

Kayseri Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Per böbrek nakli açıklamasına ilişkin Başhekimlikten gelen yalanlamayla ilgili olarak açıklamada bulundu. Per; “Eğer Erciyes Üniversitesi ( ERÜ) ’nün ruhsatı iptal edilmedi ve böbrek ve Karaciğer nakli ameliyatları yapılıyorsa biz gurur duyarız” dedi.

Per açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Katılmış olduğum 38 Kent Tv Sansürsüz programında Gazeteci Osman Çiftçi’nin ‘’ Kayseri de sağlığı nasıl görüyorsunuz sorusuna’’ , Türkiye’de yapılan birçok sağlık hizmetinin tamamına yakını Kayseri’de yapılıyor.

Erciyes Üniversitesi’nin Türkiye’de böbrek naklini ilk yapan ve uygulayan üniversitelerden biri olduğunu ancak, şu an Böbrek Nakli Ruhsatı’nın iptal edildiğini duyuyoruz bu da üzücü bir şey. İki senenin içinde 2 ya da 3 tane ameliyat yapılmış, muhtemelen ondan dolayı. Eğitim Araştırma Hastanesi’nde bir arkadaşımız Malatya’ya gönderildi. Yine Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri’nden bir arkadaş da başka yere eğitime gönderildiler. Bundan 10 sene önce çatır çatır bu nakiller yapılırken şimdi yapılmıyor. Siz bir takım öğretim üyelerini alırken bir takım kıstasları görmeniz, gözetmeniz lazım. Örneğin adam 2 sene yurt dışına eğitime Amerika’ya gitti, karaciğer nakli yapmak için. Kayseri’de bir tane karaciğer nakli yapmadan İstanbul’a bir üniversiteye geçti. Şimdi bunu alan, aldıran arkadaşlara sormak lazım, niye Kayseri’de bu iş yapılmayacak mı, yapılmıyor muydu? Burada da bir takım kıstasları göz önüne almak lazım. Kayseri’ye hizmet edecek, elini taşın altına alacak insanların göz önünde bulundurulması gerekiyor” dedim. (‘’https://www.facebook.com/38kenttv/videos/1727680917325983/’’ ) . Bu şeklinde verdiğim cevap ertesi gün yazılı basın tarafından  “Erciyes Tıp’ın böbrek nakli ruhsatının iptali üzücü” şeklinde haberleştirilmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here