Puls oksimetre cihazı siyahilerde daha çok hata yapıyor

0

 

Özellikle akciğer sorunları yaşayan hastalarda Oksijenasyonu ve yüksek kalp hızlarını ölçmek için kullanışlı bir araç olan nabız oksimetrelerinin Siyah hastalarda daha fazla hata yapmaya meyilli olduğu bildiriliyor.

The New York Times, New England Journal of Medicine yayımlanan bir araştırmaya dayanarak, cihazların Siyahi hastalardan yanıltıcı sonuçlar verebileceğini bildirdi.

Nabız oksimetreleri, kullanıcının vücuduna tutturulduğunda deriden bir ışık parlatarak kırmızı kan hücrelerindeki oksijenin doygunluğunu ölçme mekanizmasına dayalı olarak çalışıyor.

Michigan Üniversitesi’nde hastanede tedavi edilen 1.333 beyaz hasta ve 276 Siyah hastadan alınan 10.789 çift test sonucunun analizi, nabız oksimetresinin oksijen seviyelerini beyaz hastalarda% 3.6 oranında fazla tahmin ettiğini, ancak Siyahi hastalarda neredeyse % 12 oranında yanıltıcı sonuçlar verdiğini gösterdi.

Siyahi hasta popülasyonunda, gerçek oksijen satürasyonu seviyesi% 88’e kadar düştüğünde, ölçümde küçük bir yanlış hesaplama bile olsa, ölçümler% 92 ile% 96 arasında bir oksijen satürasyon seviyesini gösterdi -% 95’in altındaki oksijen seviyeleri anormal kabul edildi.

Raporda, benzer bir analizin, 2014 ve 2015 yıllarında 178 tıp merkezinde hastaneye yatırılan hastalardan alınan 37.308 çift test sonucunu karşılaştırdığını ve benzer tutarsızlıklar bulduğunu söylendi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here