sağlık haberleri covid koronavirüs atama sağlık personeli alternatif tıp sendika haberleri anne ve çocuk hastalıklar sağlık turizmi sağlık hukuku biyoteknoloji ilaç ve patent
DOLAR
9,2620
EURO
10,7921
ALTIN
526,44
BIST
1.410
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Sağanak Yağışlı
26°C
Ankara
26°C
Sağanak Yağışlı
Pazar Sağanak Yağışlı
20°C
Pazartesi Sağanak Yağışlı
19°C
Salı Parçalı Bulutlu
19°C
Çarşamba Az Bulutlu
18°C
Dünya çapında her yıl yeni 30 milyona varan olgu ve yaklaşık 12 milyon ölüme neden olan sepsis yoğun bakımların en önemli hastalığıdır. Sepsis, enfeksiyonlara karşı vücudun geliştirdiği sistemik bir yanıttır ve sepsisde ölüm oranları çok yüksektir. Sepsis tıbbi acil bir durumdur, önlenebilir bir ölüm nedenidir. Sepsis sık görülen bir hastalıktır...
14/09/2019 09:24
Anlık haber alma ve iletişim ağı olan Twitter’da koronavirüs pandemisi öncesi 450 bin civarında kişinin takip ettiği Sağlık Bakanı Koca’nın resmî Twitter adresindeki takipçi sayısı bir milyon iki yüzbini geçti. Güvenli ve doğru haber almak isteyen insanlar Twitter’da Bakan Koca’yı takip etmeye başladılar. Twitter’dan yaptığı açıklamalar, duyurular ve bilgilendirmelerle ülkemizde...
16/03/2020 14:32
Türkiye ve Küba arasında ilaç, aşı ve tıbbi cihaz alanında Mutabakat Zaptı imzalandı. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, yazılı bir açıklama yaparak Küba ile sağlık alanındaki iş birliği potansiyelini değerlendirdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı yazılı açıklamada, bakanlığının temel stratejik hedeflerinden olan yerlileşme ve millileşme konusunda uluslararası iş birliklerini artırmaya...
14/09/2019 09:24
  Asperger Sendromu nedir?Asperger sendromu nasıl teşhis edilir? Avusturyalı çocuk doktoru Hans Asperger’in 1944 tarihli bir çalışması sonunca bu tanım literatüre girmiştir. Artık Asperger sendromu profiline uyan birçok kişiye Otistik Spektrum Bozukluğu teşhisi konuyor.  Otizm farklı bulguların bir arada olduğu bir spektrum durumudur. Otizmli hastalar belirli zorlukları yaşarlar, ancak otistik olmak...
26/09/2021 16:49

Pürinler kanser gelişimini etkiler mi?

Pürinler kanser gelişimini etkiler mi?
06/06/2021 22:45
0
A+
A-

Çok sayıda hastalık geliştirme süreci epigenetik modülasyonla bağlantılıdır. Modülasyon sürecine dahil olan ve önemli bir kanser markeri olarak tanımlanan bir protein BRD4’tür.  Bir Araştırma grubu tarafından yakın zamanda yapılan bir çalışma, bir hücrenin pürin sentezinin yanı sıra pürin tedarikinin BRD4 aktivitesini etkileyebileceğini ve dolayısıyla karsinojenez sürecinde rol oynayabileceğini göstermektedir. (Bulgular Nature Metabolism’de yayınlandı.)

Kromatin, hücre çekirdeğinin merkezi bir bileşenidir. Yaklaşık iki metre uzunluğundaki insan DNA’sının, hücre tipine bağlı olarak belirli genlerin etkinleştirilmesi veya devre dışı bırakılması için onu düzenleyen proteinler içeren kompleksini ifade eder. Farklı durumlara ve etkilere uyum sağlayabilmek için hücreler, kendileriyle ilgili bilgileri DNA’dan okurlar. Bu süreç bozulursa kanser gibi hastalıklar gelişir. Bilim adamları yıllardır bu süreci neyin etkilediğini araştırıyorlar.

pürinler

DNA’nın kromatinde paketlenip paketlenmesinde belirleyici bir katkı sağlayan BRD4 proteini, kanser için bir işaret olarak tanımlandı. O zamandan beri, bilim adamları BRD4’ün nasıl modüle edilebileceğini araştırıyorlar.

Bir bilim adamının yakın zamanda yaptığı bir araştırma, bu sorunun yanıtlanmasına önemli bir katkı sağlıyor. Yazar, dışarıdan sağlanan belirli besinlerin,  pürinler, BRD4’ü ve dolayısıyla çeşitli kanser hastalıklarının gelişim sürecini nasıl etkilediğini araştırdı. Purinler, hücrenin temel yapı taşlarıdır. Hücredeki pürin metabolizmasının bozuklukları, geçmişte bazı hastalık modelleriyle ilişkilendirilmişti. Çalışma, bir yandan, pürin tedarikini engellemenin yanı sıra pürin sentezini bozmanın, BRD4’ün işlevsel bir bozukluğunu tetikleyebileceğini ve dolayısıyla kromatin erişilebilirliğini etkileyebileceğini gösterdi. Öte yandan, BRD4 işlevselliği adenin eklenerek geri yüklenebiliyor.

Araştırma grubu, özellikle, besin maddeleri ve metabolitler gibi çok sayıda önemli maddeyi hücrenin içine ve dışına – sözde çözünen taşıyıcılar (SLC) – taşıyan genomdaki nakil proteinlerine odaklanmaktadır. İlk yazar şöyle açıklıyor: “Amacımız, hücresel epigenetik durumların modülasyonunda SLC aracılı pürin alımı ve hücresel metabolizmanın rolünü araştırmaktı, çünkü pürin metabolizması hücre metabolizmasında önemli bir rol oynamaktadır.”

Bilim adamları, SLC’lerin yardımıyla, çalışmaları için pürin tedarikini modüle edebildiler ve doğrudan etkileri gözlemleyebildiler. Her ikisi de miyeloid lösemi hücrelerindeki BRD4 bağımlı kromatin durumlarının modülasyonunu izlemek için hem taşıyıcılara odaklanan bir CRISPR / Cas9 kitaplığına dayalı bir genetik tarama hem de esas olarak hücresel metabolitler ve ilaçlardan oluşan bir bileşik kitaplığı kullanan bir ilaç taraması kullandılar. Bilim adamları, “normal” kanser hücrelerini, pürinleri taşıyan SLC’lerin inhibe edildiği kanser hücreleriyle karşılaştırdılar. Ek olarak, çeşitli deneylerde hücrelerin büyüme ortamına pürinler eklendi veya çıkarıldı, böylece hücrelerde pürin biyosentezi modüle edildi.

Çalışma, hücre içi pürin havuzlarındaki bir dengesizliğin, kromatinin BRD4’e bağlı transkripsiyonel modülasyonunda bir disfonksiyona yol açtığını, bu da DNA bilgilerinin doğru okunmasının bozulduğu anlamına geldiğini gösterdi. Çalışma lideri, “Bu sonuçlar, pürin metabolizması ve BRD4’e bağlı kromatin durumları arasında farmakolojik olarak etkili bir ekseni ortaya koymaktadır” diye açıklıyor.

BRD4’ü etkileyen ilaçlar geçmişte zaten geliştirilmiştir. Aynı zamanda, bazı kanser türleri de bu tür BET inhibitörlerine dirençli hale geldi. “Çalışmamızla, pürin metabolizmasını etkileyerek BRD4’ü modüle etmenin başka bir yolunu gösteriyoruz.” Bilim adamları ayrıca BRD4 işlevselliğinin nasıl restore edilebileceği sorusuna da bir cevap buldular: Püründen türetilmiş bir bileşik olan adenin, BRD4 etkileşiminde güçlü bir rol oynadığını gösterebildiler.

Çalışma Lideri “Sonuçlarımız, adenilatların (adenin, ATP, vb.) Sağlıklı hücreler için önemli olduğunu göstermektedir. Bu, BRD4 ile indüklenen kanser türlerine karşı yeni tedaviler geliştirmek için önemli bir başlangıç noktası olabilir” diyor.


Bizimle iletişime geçmek için lütfen linki  tıklayınız 

Bizi sosyal medya hesaplarımız üzerinden takip etmek için lütfen tıklayınız 

Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.