Ramazanda kimler oruç tutamaz

0

KİMLER KESİNLİKLE ORUÇ TUTMAMALI? NEDENLERİ NELERDİR?

Aktif ülseri olanlar ülseri kanayabileceğinden ve mide ameliyatı geçirmiş olan kişiler oruç tutmamalıdır. Ameliyat ile midesinin bir bölümü alınanlar yeterli gıda alamayacağı için kan şekerlerinde ani düşmeler yaşayabilirler. Senkop ve bayılma geçirebilirler. Aktif karaciğer hastaları ve sirozu bulunanlar da oruç tutmamalıdır. Karaciğer kan regülasyonunu sağlayabilmesi için sağlıklı olmalıdır. Ayrıca şeker hastalarının da oruç tutmaması gerekir.

RAMAZAN AYINDA HASTANELERE EN ÇOK HANGİ TABLOLAR NEDENİYLE BAŞVURULUYOR?

İftardan sonra aşırı şişkinlik ve reflü semptomları ile başvuruyorlar. Safra kesesinde taş olanlar da bazen şiddetli kolik ağrı ile acile gelebiliyor. Gündüz çok susayanlar, iftarda kontrolsüz soğuk su içenler ishal ve kusma ile gelebiliyor.

DÜZENLİ İLAÇ KULLANANLARIN RAMAZAN’DA NE YAPMALARI GEREKİYOR?

Eğer tek doz veya 2 doz şeklinde ilaçlarını alabiliyorsa iftar ve sahurda alabilirler. Mutlaka sahura kalkmaları gerekir.

RAMAZAN AYINDA SİNDİRİM SİSTEMİNDE HANGİ FAKTÖRLERE BAĞLI OLARAK HANGİ SORUNLARA RASTLANIYOR?

Sağlıklı kişilerde sorun yaşanmaz. İftarda aşırı yemek şişkinliklere sebep olur.

SU TÜKETİMİNİN AZALMASI BAĞIRSAKLARI NASIL ETKİLİYOR? BU SORUNLARIN ÖNÜNE GEÇMEK İÇİN NELER YAPILABİLİR?

İftar ve sahur arası normal su tüketimi olursa ve kronik böbrek yetmezlği yok ise (bunlar da oruç tutamaz) vücut su dengesini ayarlar. Unutulmaması gereken; su vücütta tuz ile birlikte tutulur. Sahurda 4-5 zeytin veya tuzlu bir şeyler ve çay gün boyu susuzluğu önleyebilir.

SİNDİRİMİ RAHATLATMAK İÇİN İFTARDA, SAHURDA VE İKİSİ ARASINDA BESLENME İLE İLGİLİ ÖNERİLERİNİZ NELERDİR?

Kimse yapmıyor ama yemeğimizi bölerek iftar sahur arasına paylaştırmalı ve ara öğünler yapmalyız.

SİNDİRİM SİSTEMİ RAHATSIZLIKLARI OLANLAR RAMAZAN’DA NELERE DİKKAT ETMELİ? (REFLÜ, GASTRİT, KABIZLIK, İSHAL, SPASTİK KOLON, KARACİĞER, SAFRAKESESİ HASTALIKLARI GİBİ)

Reflüsü, gastriti olanlar sahurda mutlaka ppı (asit baskılayıcı) kullanmalıdır. Sahurdan sonra mümkün  ise hemen yatmamalıdır. Spastik kolona açlık iyi gelecektir. Kabızlık varsa mutlaka bol su ve sebze yemeli, düzenli yürüyüşler yapmalıdır. İlk 3 günde herkeste kabızlık olabilir. Makatta acıma yanma olursa sıcak suya oturmak gerekebilir.

ORUÇ TUTAN KİŞİNİN SİGARA İLE İLİŞKİSİ NASIL OLMALIDIR? İFTARIN SİGARA İLE AÇILMASI NELERE NEDEN OLABİLİR?

Yemek yemeden asla sigara içilmemelidir. Kan şekeri düşük olduğundan buna hipoksi de eklenince  ani spazmlar ve senkoplar görülebilir. Normalde içtiği sigara sayısını iftar sahur arasında 1/3 ile sınırlandırmak gereklidir.

RAMAZAN’DA EN SIK YAPILAN HATALAR NELERDİR?

Acıkacağım duygusu ile çok yemek .

SİNDİRİM SİSTEMİNİ EN ÇOK RAHATSIZ EDEN GIDALAR NELERDİR?

Yağlı gıdalar özellikle uzun açlıktan sonra pankreatite sebep olabilir.

SİNDİRİMİ KOLAYLAŞTIRAN SEÇENEKLER NELERDİR?

Mutlaka çorba ile başlamak, az yağlı gıdaları tercih etmek, yemek arasında çok su içmemek, mümkünse iftar yemeğini bölerek yemek, yemekten 2 saat sonra yürüyüş yapmak sindirimi kolaylaştıracaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here