Rusya Sağlık Bakanı: Kovid-19 aşısının klinik denemeleri tamamlandı!

0

Covid-19 salgınında Umut veren gelişmeyi Rusya Sağlık Bakanı Muraşko açıkladı. Muraşko, “Gamaleya Enstitüsünün geliştirdiği yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının klinik denemeleri tamamlandı ve kayıt prosedürü için belgeler hazırlanıyor” dedi.

Kovid-19 pandemisi ile ilgili aşı çalışması yapan ülkeler arasında yer alan Rusya’dan Sağlık Bakanı düzeyinde önemli bir açıklama geldi. Rusya Sağlık Bakanı Mihail Muraşko, ülkesinde Kovid-19 aşı çalışmalarıyla ilgili gazetecilere bilgi verdi.

Gamaleya Ulusal Epidemioloji ve Mikrobiyoloji Enstitüsü’nün geliştirdiği aşı adayının klinik denemelerinin bittiğinden bahseden Muraşko, “Gamaleya Enstitüsünün geliştirdiği Kovid-19 aşısının klinik denemeleri tamamlandı ve kayıt prosedürü için belgeler hazırlanıyor” ifadelerini kullandı.

Muraşko yaptığı açıklamada aşının kaydının yapılmasından sonra ilk önce sağlık çalışanları ve öğretmenlere yapılmaya başlanacağından bahsederek, bu grupların aynı anda gözlem altına alınacağını da belirtti. Bakan Muraşko, Rusya Sağlık Bakanlığı’nın ekimden itibaren daha fazla toplu aşılama yapmayı planladığını da vurguladı.

Aynı zamanda Vektor Viroloji Enstitüsü’nün geliştirdiği aşı adayının da klinik deneme aşamasında olduğunu hatırlatan Muraşko, bunun yanı sıra gelecek 1.5-2 ayda 2 aşı adayının daha gönüllüler üzerinde denenmesi için başvuru yapılmasını beklediklerini kaydetti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here