Saç dökülmesine ne iyi gelir

0
 Dünya üzerinde saç dökülmesi ve saç dökülmesinin nedenleri çok üzerinde durulmayan fakat ciddiye alınması gereken bir problemdir. Zira saç dökülmesi genetik faktörlerden kaynaklıysa kişi kel kalma tehlikesiyle karşı karşıya kalır; diğer bir durum (demir eksikliği, hormonal değişiklikleri, diyabet…) söz konusuysa önlem alınmadığı takdirde saç dökülmesi ve kelliğin yanında diğer rahatsızlıkların ilerlemesi de mümkün. Bu yazımızda saç dökülmesine ne iyi gelir sorusuna cevaplar ve saç dökülmesine çözüm önerileri bulacaksınız.
Saç Dökülmesinin Nedenleri:
Saç dökülmesinin nedenleri çok çeşitli olmakla beraber cinsiyete göre de farklılık gösterir. Erkeklerdeki saç dökülmesinin nedenleri genel olarak demir eksikliği ve genetik yatkınlıktan kaynaklıdır. Kadınlardaki saç dökülmesinin nedenleri arasında ise çinko eksikliği sıkça görülmektedir. Saç dökülmesine çözüm bulmak isteyenler ve saç dökülmesine ne iyi gelirbulmak erkek ve kadınlar ilk olarak bu nedenler arasında yoğunlaşabilir.
Saç dökülmesi kadınlarda ve erkeklerde neredeyse eşit oranda görülmektedir. Kadınlarda ve erkeklerde genetik faktörler, mevsim değişiklikleri, hormonlar, stres faktörleri, beslenme ve diyet saç dökülmesinin nedenleri arasında yer alabilir. Özellikle kadınlarda mevsim değişiklikleri, hamilelik sonrası emzirme dönemi, sıkı yapılan diyetler sonucunda gelişen yoğun kalori ve protein kaybı, kansızlık (demir eksikliği), çinko eksikliği, biotin (Vitamin H) eksikliği saç dökülmesinin nedenleri olarak karşımıza çıkar.
Günde 100 teli aşan bir saç kaybı varsa hekim tarafından mutlaka bir değerlendirme yapılması gerekmektedir. Aksi halde kalıcı saç dökülmesi büyüyebilir. Bu nedenle hekim tarafından yapılan erken ve doğru teşhis saç dökülmesini önlemek için önemli.
Saç Dökülmesine Bitkisel Çözüm:
İlaç kullanmayı sevmeyen birçok kişi saç dökülmesine bitkisel çözüm bulmak için uğraşacaktır. Saç dökülmesine iyi gelen bitkiler ve yiyecekleri bilmek bu noktada saç dökülmesini önlemek için önemlidir.
Saç dökülmesine iyi gelen yiyecekler:
Saç dökülmesini önlemek için özellikle deniz ürünleri çok faydalı olmaktadır. Yukarıda da okuduğunuz gibi çinko eksikliği saç dökülmesinin nedenleri arasında ilk sıralarda gelir ve deniz ürünleri çinko barındırdığı için saç dökülmesine iyi gelir. Somon balığı da en faydalılar arasında yer alır. Barbunya, havuç, kırmızı et, proteinli yiyecekler, koyu renkli sebzeler saç dökülmesine iyi gelir.
Saç dökülmesine iyi gelen sebzeler ve meyveler:
Saç dökülmesinin nedenleri arasında demir eksikliğini de saymıştık. Bu nedenle demir içeren başta ıspanak olmak üzere yeşil yapraklı sebzeler saç dökülmesine bitkisel çözüm olarak kullanılabilir. Ayrıca C vitamini içeren mandalin, portakal, greyfurt gibi meyveler de saçların yıpranmasını ve koparak dökülmeleri engelleyecektir.
Saç dökülmesine iyi gelen kuruyemişler:
E vitamini barındıran fındık ve badem saç dökülmesini önlemek için tüketilebilir.

null datetime=”2018-01-18T10:19:56+00:00

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here