Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca: Bu süreçte bu virüsü taşıyan içimizde insanlar da olabilir

0

Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından yeni tip koronavirüse (Kovid-19) ilişkin bilgi veren ve gazetecilerin sorularını cevaplayan Sağlık Bakanı Koca,
“Azerbaycan, Ermenistan ve Çekya da dahil olmak üzere 68 ülkede vaka görüldüğünü” dile getirdi. Koca, toplam vaka sayısı 89 bin 211’e yükseldiğini, dünya genelinde 3 bin 40 ölüm bildirimi yapıldığını, hastalığa yakalanıp iyileşenlerin sayısının 45 bine ulaştığını kaydetti.
Virüsün artış hızı Çin’de azalırken, diğer ülkelerde vaka sayılarının arttığına dikkati çeken Koca, sözlerine şöyle devam etti:
“Yakalananların yüzde 85’inin normal mevsimsel grip gibi geçirdiğini, yüzde 15’inin daha ağır seyrettiğini, özellikle riskli hasta grubunda ise ölüm oranlarının yüzde 15’e kadar ulaştığını, genellikle ölüm oranın yüzde 2’lerde olduğunu fakat 50 yaşına kadar ölüm oranın yüzde 0,2 yani binde 2 gibi düşük olduğunu özellikle söylemek istiyorum. Dünya genelinde her yıl mevsimsel gripten 250-500 bin ölüm olduğunu ifade etmek istiyorum. Yeni koronavirüsün ortaya koyduğu tablo ile kamuoyundaki paniğin orantılı olmadığını da ifade etmek istiyorum.”

“Bu süreçte bu virüsü taşıyan içimizde insanlar da olabilir”

Virüsün Türkiye’ye komşu ülkeleri kuşattığını aktaran Koca, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Bu salgın Türkiye’de görülmeyecek diye durum yok. Belki de bu süreçte bu virüsü taşıyan içimizde insanlar da olabilir. Son 14 günde, özellikle 5 ülke (İran, Irak, Çin, Güney Kore, İtalya) olmak kaydıyla, yurt dışında genel anlamda seyahat etmiş olan kişilerin, kalabalık ortamlara girmemelerini ve ilgili ülkeden çıkış tarihi itibarıyla mümkün mertebe son 14 günlerini evde geçirmelerini önemsiyoruz. Bu süreçte herhangi bir bulgusu olanların maskesini takarak sağlık kuruluşumuza müracaat etmelerini istiyoruz.”
Raporlu sayılacaklar
Son 14 günü, özellikle İran, Irak, Çin, Güney Kore ve İtalya’da geçirmiş olanların raporlu sayılabileceklerine ilişkin açıklama yapan Bakan Koca, şunları aktardı:
“Bugün bununla ilgili bir kararı yayımlayacağız. Son 14 günü, özellikle bu 5 ülkede geçirmiş olan öğrenci veya çalışanları, aile hekimlerine veya sağlık kuruluşlarına müracaat etmeleri halinde süreci 14 güne tamamlamak üzere izinli saymayı bugün kararlaştırdık. Bu yazı, bugün aile hekimlerine ve sağlık kuruluşlarına gitmiş olacak.”
“Koronavirüsün ülkemizde görülmesi demek bir felaket anlamı taşımıyor. Böyle durumda sağlık sistemimiz, durumu kontrol altında tutacak güçte” diyen Koca, gerekli hazırlıkların yapıldığını vurguladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here