Sağlık Bakanlığı 2018 yılında ne kadar personel alacak

0
Sağlık baskanlığı ne kadar personel alacak

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, önümüzdeki yıl 9 bin doktor ve 27 bin ebe ve hemşire atamayı planladıklarını söyledi.
TBMM genel kurulundaki bütçe görüşmelerinde konuşan Demircan, yeni düzenlemeden sonra taşeron işçi alınmayacağını belirtti.
Bakan, aile hekimi olarak 23 bin civarında doktorun çalıştığını bu sayıyı 35-40 bin seviyesine yükseltmeyi, aile hekimi başına 2 bin 500 civarında bir nüfusu hedeflediklerini anlattı.

Demircan, “2018 yılı içerisinde, 9 bin doktor atayacağımızı tahmin ediyoruz en azında. Onlar zaten otomatik, mecburi hizmetten dolayı alıyoruz. 27 bin ebe ve hemşire kadrosu oluşturmaya gayret ediyoruz ve bunu tamamlayacağız inşallah. Taşeronlarla ilgili yasal düzenlemenin bitmesini bekliyoruz” dedi.

‘İki-üç hafta sonra yeni bir kura çekilecek’

Bakan, pratisyen hekim açığının beş altı yıl içinde kapanacağını öngördüklerini, uzman açığını kapatmak için de Tıpta Uzmanlık Sınavı’na (TUS) katılma kontenjanını 6 binden 8 bine çıkardıklarını vurgulayarak, atamalara ilişkin olarak şöyle konuştu: “2017’de ataması yapılan, toplam yerleşen personel sayımız yani kura çeken personel sayımız 12 bin 380, bunlardan 11 bin 233’ünün ataması yapıldı. Kalan 1147 kişinin ise güvenlik soruşturmaları, değerlendirmeleri devam ediyor. Biz mümkün olduğunca bu güvenlik soruşturmalarında atamadan yana tavır içindeyiz, çok açık bir şekilde, çünkü bizim ihtiyacımız var. Bizim ihtiyacımız olan bu kadroların görev yapmalarını istiyoruz. Ben ekim ayında bunu bitiririz diye düşünmüştüm, bitmedi ama eridi, yani sayı 1143’e düştü, mümkün olduğunca hızlı bir şekilde gidiyoruz. Zaten önümüzdeki iki hafta, üç hafta sonra da yeni bir kura çekilecek, kura dönemi geliyor. İnşallah, onlar da daha hızlı ilerler.”

‘Sağlıkta şiddet düzenlemesi gerekiyor’

Sağlık çalışanlarına görevi başında yapılan saldırılara da değinen Demircan, bu konuda yeni bir düzenleme yapılması gerektiğini kaydederek, şunları söyledi: “Sağlıkta şiddet kabul edilebilir değil, şifa dağıtan ellere el kaldırmak bir topluma, halka hakikaten o çalışmalara karşı yapılmış büyük bir haksızlıktır, toplumumuza yakışmıyor. Bizim buna dair bir düzenleme yapmak zorunluluğumuz var. Devlet olarak çalışanların haklarını, onurlarını korumak zorundayız. Bir düzenleme yapılmıştı, sağlık çalışanlarına görevi başında saldıranlar tutuklanarak yargılanıyordu ama bu ceza yasasına uymadığı için iptal edildi. Yeni bir düzenleme yapmamız lazım.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here