Sağlık Bakanlığı, aşıda doğru bilinen yanlışları açıkladı

0
9 milyon hasta ilaç mağduru

Son yıllarda aşıdaki alüminyumun Alzheimer hastalığı ile ilişkilendirildiğini belirten Sağlık Bakanlığı, “Aşılarda bulunan alüminyumun Alzheimer veya bir başka hastalığa yol açması söz konusu değildir” açıklamasında bulundu.

Sağlık Bakanlığı, Türkiye’de aşıyı reddeden vatandaşların sayısının gün artması üzerine aşı konusunda vatandaşları bilgilendirmek için çalışma başlattı. Halkı aşı konusunda bilinçlendirmek için bakanlık, asi.saglik.gov.tr sitesinden, aşının yararlarını, aşı ile önlenebilir hastalıkları ve aşı konusunda doğru sanılan yanlışları açıkladı.

Son yıllarda aşıda bulunan alüminyumun Alzheimer hastalığı ile ilişkilendirildiğini belirten bakanlık, bunun doğru olmadığını, aşılarda bulunan alüminyumun Alzheimer veya başka hastalığa yol açmasının mümkün olmadığını belirtti. Bazı aşıların bağışıklık sistemini daha kuvvetli uyarmak için yardımcı madde olarak bebek mamalarında bulunana benzer miktarda alüminyum (sıklıkla alüminyum hidroksit veya alüminyum fosfat) kapsadığını kaydeden bakanlık, aşılarla alınan aluminyum miktarının su, gıda ve ilaçlarla alınandan yüzlerce kez düşük olduğunu vurguladı.

‘Risk oluşturmaz’

Alüminyumun vücuttaki yarı ömrünün yaklaşık 24 saat olduğuna dikkati çeken bakanlık, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Dolayısıyla bebeklerin gıdalar ile aldıkları alüminyum miktarı bile Zehirli Madde Hastalıkları Kayıt Kurumu (Agency for Toxic Substances Disease Registry) tarafından belirlenen kılavuzdan daha çok azdır. Aşılardaki alüminyum adjuvanlarının güvenliğinin analizleri çok sayıda araştırma ile test edilmiştir. Alüminyum adjuvanı içeren aşıların herhangi bir sağlık riski oluşturmadığı açık bir şekilde ortaya konulmuştur. Yani, aşılarda bulunan alüminyumun Alzheimer veya bir başka hastalığa yol açması söz konusu değildir.”

13 hastalığa karşı aşı

Bakanlık yetkililerinden alına bilgiye göre, aşılar sadece aşı olanları korumanın dışında, hastalığın toplumda aşı olmamış bireylere yayılmasını da önlüyor. Sağlık Bakanlığı, 2018 itibarıyla 13 hastalığa karşı rutin aşılama hizmeti veriyor. Bu kapsamda doğan her bebeğin aşı takvimine uygun olarak Boğmaca, Difteri, Tetanoz, Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak, Tüberküloz, Poliomyelit (çocuk felci), Hepatit-B, Hepatit A, Suçiçeği, Hemofilus İnfluenza Tip b Menenjiti ile Konjuge Pnömokok (zatürre) aşıları tüm bebeklere ücretsiz olarak sağlık kuruluşlarında uygulanıyor.

AŞIYA DAİR YANLIŞLAR

Sağlık Bakanlığı, vatandaşların doğru sandığı diğer yanlışları ise şöyle açıkladı:

– Bebeklere gereksiz yere çok erken aşı uygulanıyor. Anne sütü onları korur.

– Bir çocuğa, bir kerede birden fazla aşı verilmesi zararlı olabilir ve çocuğun bağışıklık sistemine aşırı yüklenilmiş olur.

– Aşıyla önlenebilir çocukluk hastalıkları yaşamın bir parçasıdır.

– Aşılar güvenli değildir.

– Aşılar faydalı değildir.

– Aşılar otizme neden olur.

– Aşılanan çocuklar aşılanmamış çocuklara kıyasla daha fazla alerjik, otoimmün ve solunum yolu hastalıkları ile karşılaşırlar.

– Aşılar zararlıdır.

– Aşıların içerisinde çocuğa zararlı olabilecek maddeler var.

– Kızamık aşısı Subakut Sklerozan Panensefalit-SSPE’ye (kızamık hastalığının neden olduğu bir hastalık) yol açar.

– Ülkemizde aşı ile önlenebilir hastalıklar neredeyse yok edildi, dolayısıyla aşılamayı desteklemeye veya artırmaya gerek yok.

– Aşılarda bulunan alüminyumun Alzheimer’a yol açar.

 

MİLLİYET

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here