Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nden organ bağışı

0
Organ nakli ve organ bağışı konusunda Toplumsal farkındalığı artırmak için çeşitli etkinlikler düzenleyen Sağlık Bakanlığında birçok kuruma örnek olabilecek bir uygulama gerçekleştirildi
Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Doku, Organ Nakli ve Diyaliz Hizmetleri Dairesi Başkanı Dr. Fatih Kacıroğlu, genel müdürlük idarecilerini ziyaret ederek, organ naklinin ve bağışının önemine değindi, herkesi bağışçı olmaya davet etti.
Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü bünyesinde Genel Müdür Yardımcıları ve Daire Başkanları ve Genel Müdürlük çalışanları Organ Bağış Haftası nedeniyle organ bekleyen hastalara umut olmak adına organ bağışı yaparak, Organ Bağış Kartlarını aldılar.
2020 yılı başına kadar 2008-2019 yılları arasında 30 bin 529 böbrek, 11 bin 815 karaciğer, 707 kalp, 343 kalp kapağı, 265 akciğer, 64 pankreas ve 31 ince bağırsak olmak üzere toplam 43 bin 420 nakil gerçekleştirildi. Nakillerin 11 bin 269’u kadavradan, 32 bin 151’i ise canlıdan gerçekleştirildi.
2020 yılı ekim ayı itibarı ile Bekleme Listesinde 21 bin 537 böbrek, 1903 karaciğer, 987 kalp, 72 akciğer, 286 pankreas, olmak üzere toplamda 24 bin 745 hasta organ bekliyor.
Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü bünyesinde Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü, Genel Müdür Yardımcıları ve Daire Başkanları ve Genel Müdürlük çalışanları Organ Bağış Haftası nedeniyle organ bekleyen hastalara umut olmak adına organ bağışında bulundu.
Daha önce hayatta iken kendi özgür iradeleriyle, organlarının bir kısmını veya tamamını ölümünden sonra hastaların tedavisinde kullanılmak üzere vasiyette bulunarak organ bağışçısı olan Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Ahmet Tekin de organ bekleyen hastaların yanında olduklarını ve her zaman olmaya devam edeceklerini vurgulayarak, farkındalığı artırmak için bağış kartını yenileterek, yeni Organ Bağış Kartını aldı.
Doku, Organ Nakli ve Diyaliz Hizmetlerinde çalışanları, Genel Müdürlükte yer alan birimlerde organ bağışının önemini anlattı ve bağışları kayda geçirerek Organ Bağış Kartlarını verdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here