Sağlık Bakanlığı’ndan Afrin açıklaması: 8’i hekim 25 personelle sağlık hizmetleri verilmeye başlandı

0
Sağlık Bakanlığı’ndan Afrin açıklaması: 8’i hekim 25 personelle sağlık hizmetleri verilmeye başlandı

Sağlık Bakanlığı, Zeytin Dalı Harekatı sonrası Afrin ve güvenliği sağlanan kırsal alanda sağlık hizmetinin verilmeye başlandığını bildirdi. Sağlık hizmeti kapsamında 8’i hekim olmak üzere toplam 25 personel görev yaptığını belirten Sağlık Bakanlığı, bölgede 9-10 Nisan tarihleri arasında toplam 301 hastanın muayene ve tedavisi yapıldığını kaydetti.

Afrin, Zeytin Dalı Harekatı
Sağlık Bakanı: Afrin’den 130 yaralı getirildi

Sağlık Bakanlığı’nın verdiği bilgiye göre Zeytin Dalı Harekatı’nın sonlanmasıyla birlikte, Sağlık Bakanlığı ekipleri, bölgeye gidip yerinde incelemelerde bulunarak, sağlık hizmetleri planlaması yaptı. Buna göre, Afrin’de 1 hastane, 1 Mobil Sağlık Aracı ve 1 Mobil Sağlık Tırı ile 9 Nisan 2018 tarihinden itibaren sağlık hizmeti verilmeye başlandı.Sağlık Bakanlığı, konuya ilişkin açıklamasında Afrin’de verilen sağlık hizmeti kapsamında 8’i hekim olmak üzere toplam 25 personel görev yaptığını, 24 saat esasına göre hizmet verecek sağlık personelinin 3 günde bir nöbet gelecek şekilde çalışmasının öngörüldüğünü, bu nedenle 1 aylık süreçte toplam 58 personelin görevlendirilmesinin yapılacağını bildirdi. Açıklamada ayrıca şu bilgilere yer verildi:

“Afrin Hastanesi’nde 1’i acil servis, 2’si poliklinikte görevli uzman hekim ve diğer sağlık personelinden oluşan 11 kişilik ekibimiz tarafından ilk iki günde 22 hastanın muayenesi ve tedavi planlaması yapılarak ilaçları verildi. 2’si hekim, 5 personelimizin görev aldığı Afrin’deki Mobil Sağlık Tırımızda ise aynı süreçte 119 hastaya sağlık hizmeti sunuldu. Cinderes’deki Mobil Sağlık Aracımızda ise 1 hekim, 1 sağlık çalışanı ve şoför görev yapıyor. Ekibimiz ilk iki günde 160 hastanın muayenesini gerçekleştirerek ilaçlarını verdi. Bölgede 9-10 Nisan tarihleri arasında toplam 301 hastanın muayene ve tedavisi yapıldı. Sağlık hizmetleri kapsamında, bölgede 6 sağlık personelinin görev yaptığı 2 ekipli ambulans da konuşlandırıldı.”

Sağlık Bakanlığı, mevcut Afrin Hastanesinde ve mobil sağlık araçlarındaki görevlendirmeler, hizmete esas tüm tedarik ve lojistik hizmetleri ile sarf malzemelerinin Hatay İl Sağlık Müdürlüğünce karşılandığını da vurguladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here