Sendika Başkanının maaşı milletvekilini geçti

0

Ağustos ayı içerisinde kamu çalışanlarının gözü, 2020-21 yıllarını kapsayan toplu sözleşme görüşmelerine çevrilmiş idi. Masada hükümetin karşısına, kamu çalışanlarını temsilen en çok üyeye sahip Memur Sen oturdu.

Vaadler rakamlar havada uçuştu, lakin hükümet 2020 yılı için % 4 + 4, 2021 yılı için de % 3 +3 hakem kurulu marifeti ile verip geçti. Oranlar hayal kırıklığı yarattı, tepkiler geldi lakin Memur Sen in bakış açısı nedeni ile cılız söylemler ve mesai bitimi saatlere denk getirilen tiyatral hamleler bir sonuç vermedi.
İşte tam da bu yaşananlardan 3 gün önce, 27 Temmuz 2019 da Memur Sen’e bağlı Sağlık Sen Kızılcahamam’da 5 yıldızlı bir otelde tüzük değişikliği kongresi yaptı. Sendikanın web sayfasında yer alan yeni tüzüğün 57. maddesi uyarınca sendika başkanlarının maaşları karara bağlandı. Burada belirlenen katsayı uyarınca, illerde Sağlık Sen şube başkanlarına verilen net maaş 14.037 TL oldu. Bu net tutara SGK kesintisi ve vergiler eklendiği zaman sendikanın kasasından çıkan brüt rakamın 19.500 TL olduğu görülmektedir. Sendika Genel Merkezinde ise maaşlar daha da artmış durumda.
15 yıl hizmeti olan bir memurun 4.100 TL, sağlık personelinin 4.510 TL, doktorun ise en fazla 8.028 TL, İldeki Valinin 11.000 TL, yerin beş yüz metre altında kömür kazan madencinin 4.800 TL aldığı bir dönemde, sendika başkanlarının bu rakamları kendilerine reva görmesi üyeler arasında huzursuzluğa sebep oldu.
Bir süre önce gerek genel merkez gerekse illerde alınan D segment lüks arabalar ile gündeme gelen sağlık sen de istifalar çığ gibi büyümeye başladı. Konuya ilişkin sendika yönetiminin sessizliği devam ediyor.
Memur-Sen’e bağlı Sağlık-Sen Zonguldak Şube Başkanı Mehmet Ali Kara’nın maaşının 14 bin lira olduğu ortaya çıktı.
Sağlık Sen Genel Başkanı Semih Durmuş’un maaşı ise milletvekillerini solladı ve 26 bin lirayı aştı.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here