SGK, 18 ilacı geri ödeme listesine aldı

0

SGK, akciğer kanseri tedavisinde de kullanılan 18 ilacı geri ödemelistesine aldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada,  “Resmi gazete de yayınlanan Sağlık uygulama tebliği ile başta akciğer kanseri olmak üzere birçok hastalığın tedavisinde kullanılan 18 adet ilaç geri ödeme listesine aldık. Yayımlanan sağlık uygulama tebliğinde Listeye yeni ilave edilen ilaçlar; akciğer kanseri, multiple skleroz, Atipik Hemolitik Üremik Sendrom (aHÜS), Paroksimal Nokturnal Hemoglobinüri (PNH), aktif ankilozan spondilit, plak psoriasis, aktif psoriatik artrit, anal fissürlere bağlı ağrıların tedavisi, narkolepsi ve obstrüktif uyku apnesi tedavilerinde kullanılmaktadır.” denildi.

Açıklamada geri ödemeye alınan ilaçlar ve kullanım alanları şu şekilde sıralandı:

“VERXANT: Aktif ankilozan spondilit, plak psoriasis, aktif psoriatik artrit (cilt ve eklem romatizmal hastalıkları)

XALKORİ: Akciğer kanseri

TAGRİSSO: Akciğer kanseri

ALECENSA: Akciğer kanseri

ZYKADIA: Akciğer kanseri

IRESSA: Akciğer kanseri

SOLIRIS: Atipik Hemolitik Üremik Sendrom (aHÜS) ( kan hücreleri ve böbrek hücreleri hasarı hastalığı) ve Paroksimal Nokturnal Hemoglobinüri (PNH) kan hücrelerinin parçalarak idrarla atılması

OCREVUS: Multipl Skleroz ( beyin ve omurilikte beyaz leke hastalığı)

NUVIGIL: Narkolepsi ( gündüz aşırı uyku hali) ve obstrüktif uyku apnesi ( gece nefes durması hali)

DOPADEX: Parkinson hastalığı

Böylece 2017 yılının 2. Döneminde itibaren yaklaşık 100 adet ilaç geri ödeme listesine alınmıştır. Bu ilaçlardan bir kısmı da daha önce TEB aracılığı yurt dışından temin edilen ilaçlardı.”

BAKAN AÇIKLADI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, 18  ilacın geri ödeme listesine alınmasıyla ilgili, “(Bireyin sağlığı, toplumun  sağlığıdır) inancımızdan hareketle Sağlık Uygulama Tebliği’nde gerçekleştirmiş  olduğumuz bu yeni düzenlemenin vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum.”  değerlendirmesinde bulundu.

Sarıeroğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Sağlık Uygulama Tebliği’ndeki  (SUT) değişiklikle başta akciğer kanseri olmak üzere birçok hastalığın  tedavisinde kullanılan 18 ilacı Sosyal Güvenlik Kurumunca (SGK) geri ödeme  listesine alındığını belirtti.

SGK’nın en önemli hizmetlerinden birinin hastaların tedavisinin  vazgeçilmez parçası olan ilaçların temini olduğunu vurgulayan Sarıeroğlu, şunları  kaydetti:

“Bugüne kadar sağlık konusunu bir maliyet unsuru olarak görmeyen  anlayışla hareket ettik. Vatandaşlarımızın ihtiyaç duyduğu her türlü tedavi ve  ilacı dünyanın neresinde olursa olsun erişime açmak için çalışıyoruz. Böylece  2017 yılının ikinci döneminde yaklaşık 100 ilacı geri ödeme listesine aldık. Bu  ilaçlardan bir kısmını da daha önce TEB aracılığı yurt dışından temin edilen  ilaçlar oluşturuyordu. Bireyin sağlığı, toplumun sağlığıdır inancımızdan  hareketle Sağlık Uygulama Tebliği’nde gerçekleştirmiş olduğumuz bu yeni  düzenlemenin vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum.”

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here