sağlık haberleri covid koronavirüs atama sağlık personeli alternatif tıp sendika haberleri anne ve çocuk hastalıklar sağlık turizmi sağlık hukuku biyoteknoloji ilaç ve patent
DOLAR
9,2076
EURO
10,7005
ALTIN
530,20
BIST
1.420
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Parçalı Bulutlu
27°C
Ankara
27°C
Parçalı Bulutlu
Cumartesi Gök Gürültülü
27°C
Pazar Çok Bulutlu
21°C
Pazartesi Parçalı Bulutlu
20°C
Salı Çok Bulutlu
18°C
Tüm dünyada, özellikle hayati ilaçlara ihtiyaç duyulan tedavi alanlarında hizmet sunan Astellas İlaç Türkiye, sektörün deneyimli isimlerinden Murat Kılıç’ı, Onkoloji Kıdemli Ürün Müdürlüğü’ne atadı. İlaç sektöründeki kariyerine 2003 yılında Er-Kim İlaç’ta satış bölümünde başlayan Kılıç, daha sonra pazarlama bölümüne geçerek AstraZeneca, Bristol-Myers Squibb ve Amgen’da çalışarak önemli lansman süreçlerinde bulundu....
07/08/2019 21:22
Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) kızamık vakalarının tüm dünyada alarm verici düzeyde arttığı ve çocuklar için büyüyen bir tehlikeye dönüştüğü uyarısında bulundu. BBC haberine göre: UNICEF, 2019’un ilk 3 ayında 110 binden fazla kızamık vakası görüldüğünü açıkladı. BM fonuna göre bu, geçen yılın ilk 3 ayına kıyasla yaklaşık yüzde...
26/04/2019 07:01
İstanbul’da bir hastanede başhemşire olarak çalışan kadın 2014 yılında evlendikten sonra kendisinden haber alınamadı. Çiftin Suriye’ye giderek DEAŞ kampına katıldığı ortaya çıktı. Genç kadının ailesi tarafından yapılan şikâyetin ardından İstanbul Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından Özlem E. hakkında yürütülen soruşturma başlatıldı. Soruşturma sırasında Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde bulunan Cilvegözü Kara...
31/12/2019 14:18
29.04.2018 tarihinde Erzurum Kars Gümüşhane Bayburt Ardahan Iğdır Tabip Odası seçimleri yapıldı ve yeni yönetim belirlendi. Var olduğu günden beri insanlık için huzur, refah, adalet sağlamayı kendisine gaye edinmiş olan Necip Milletimizin kurmuş olduğu medeniyetler insanlığa ışık tutmuştur. Yüzyıllar boyunca her alanda öncül olduğu gibi, insan sağlığında da öncül millet...
08/05/2018 12:58

SGK sağlık bütçesi 27 Milyar TL fazla verdi

SGK sağlık bütçesi 27 Milyar TL fazla verdi

 

ECONiX Araştırma “COVID-19’un Türkiye Kamu ve Özel Sağlık Sigorta Harcamalarına Etkisi” başlıklı yeni bir rapor yayınladı. Rapora göre pandemi yılı olarak tabir edilen 2020’de devletin ilaç bütçesi bir önceki yıla göre %18,7 arttı. Bu süreçte kronik hastaların hastaneye gitmeden ilaca erişebilmesi ile ortalama reçete tutarları %42 yükseldi.

 

  • Pandemide ilaçlara 48, sağlık hizmetlerine 52 milyar harcama
  • Devlet pandemide ilaçlara 48, sağlık hizmetlerine 52 milyar TL harcama yaptı
  • 2020’de devletin ilaç bütçesi bir önceki yıla göre %18,7 arttı.
  • Pandemide SGK sağlık harcamaları bütçe fazlası verdi
  • Özel Sağlık Sigortalarından Rekor Kar

 

Pandemi, 2020 yılından bu yana tüm dünyada sağlık harcamalarının dengelerini değiştirdi. Türkiye’de de benzer bir tablo hem kamuda hem de özel sektörde görülürken, ECONiX Araştırma; ECONALiX, T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu, T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Türkiye Sigorta Birliği verileri ile yaptığı analizleri “COVID-19’un Türkiye Kamu ve Özel Sağlık Sigorta Harcamalarına Etkisi” başlıklı bir rapor ile yayınladı.

Rapora göre SGK sağlık harcamalarında ilaç bütçesi 2020’yi 48 milyar TL, sağlık hizmetleri bütçesi ise 52 milyar TL’yle tamamlandı. Böylece 2020 yılında ilaç bütçesinde bir önceki yıla göre %18,7’lik artış yaşanırken, sağlık hizmetlerinde bu oran %0,09 olarak kayıtlara geçti. Öte yandan üniversitelere ve T.C. Sağlık Bakanlığı’na bağlı devlet hastanelerinde ödenen faturaların bütçesi ortalama %4,20 gerilerken, bu gerilemenin özellikle COVID-19 tedavisinde hizmet veren üniversite ve devlet hastanelerinde olduğu belirtildi.

Buna karşın özel hastaneler, harcamalarındaki %18,66’lık artışla dikkat çekti. ECONiX Araştırma Yönetim Üçlüsünden ve Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi akademisyenlerinden Dr. Güvenç Koçkaya “SGK harcamaları içerisinde kamu hastanelerinde başvuru ve harcama azalırken, özel hastanelerde artışın temel nedeni, kamu hastanelerinin pandemi hastanesi olup acil olmayan vakaların ameliyatlarını almamaları ve bu vakaların özel hastanelere gitmiş olabileceği söylenebilir” dedi.

 

Kronik hastaların hastaneye gitmeden ilaca erişebilmesi ortalama reçete tutarlarını %42 artırdı

ECONiX Araştırma’nın raporunda, pandeminin başladığı 2020 yılına geçildiğinde özel, üniversite ve T.C. Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerine müracaatın %35,15, reçete sayısının %14,78 azaldığı görüldü. Reçete fatura tutarlarına bakıldığında ise 2020’nin Mart ayından itibaren görülen reçete sayılarındaki gerilemenin aksine %18,7’lik artış yaşandığı belirtildi. Böylece reçete başı ortalama maliyetin %42,27 arttığı kaydedildi.

Bu durum, ECONiX Araştırma Yönetim Üçlüsünden ve Tarsus Üniversitesi, Sağlık Yönetimi Bölümünden Dr. Öğr. Gör. Gülpembe Oğuzhan tarafından “Kronik hastalığa sahip hastaların COVID-19 sebebiyle hastaneye müracaat etmeden ilaçlara erişim sağlayabilmelerinin bir sonucu olarak, reçete sayısı düşmesine rağmen hastalar ilaçlarını alabilmiştir. Bu durumda görece olarak reçete başı ortalama maliyeti arttırmış.” şeklinde yorumlandı.

Primleri artan özel sağlık sigortaları 1,9 milyar TL’lik kârla rekora imza attı

 

ECONiX Araştırma tarafından yayınlanan rapor, sigorta sektörünün pandemi sürecindeki sağlık harcamalarına da ışık tuttu. ECONiX Araştırma Yönetim Üçlüsünden ve Hacettepe Üniversitesi, Sağlık Ekonomisi ve Farmakoekonomi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zafer Çalışkan “SGK Genel Sağlık Sigortası’nın prim gelirleri 2020’de bir önceki yıla göre %142,23 artarak 127 milyar TL olarak kayıtlara geçti. SGK Genel Sağlık Sigortası harcamaları ise %8,23 artışla 100 milyar TL oldu” dedi.

Özel sağlık sigortalarına bakıldığında, toplanan primlerin 2019’a göre %65,32 artışla 8,3 milyar TL’ye ulaştığı belirtildi. 2020’de özel sağlık sigortası gelirleri normalin üstünde artışa sahne olurken, giderlerin geçen yıllara göre benzer artış gösterdiği görüldü. Özel sağlık sigortalarının prim ve hasar harcamaları arasındaki fark üstünden hesaplanan teknik kârı ise bir önceki yıla göre %176,78’lik rekor artışla 1,9 milyar TL’ye çıktı.

SGK sağlık bütçesi 27 Milyar TL fazla verdi

 

ECONiX Araştırma Yönetim Üçlüsünden ve Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi akademisyenlerinden Dr. Güvenç Koçkaya, rapora ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu: “Gerek kamu gerekse özel sağlık sigortacılığının pandemi döneminde kazanan sektörlerden olduğu aşikar. Çünkü gelirlerini korur ve hatta artırırken, giderlerinin beklenenden daha düşük olduğunu görüyoruz. Gerek kamu gerek özel sağlık sigortacılığı pandemi yılında toplanan prim ve sağlık harcaması farkı açısından önemli fazla vermiştir.

SGK`nın sağlık sigortası primleri ile sağlık harcamaları arasında ortaya çıkan yaklaşık 27 milyar TL’lik bütçe fazlasının, başka alanlara kaydırıldığını ve özellikle SGK`nın emeklilik gibi en temel harcamalarında oluşan açığın finansmanında kullanıldığını görüyoruz. Oysa bu bütçe kanser ve gen tedavisi gibi yenilikçi tedaviler için yine sağlık alanında, Türkiye toplumunun daha iyi ve yenilikçi tedavilere erişimi için kullanılabilirdi. Bu durum, Genel Sağlık Sigortası’nın sosyal devlet bakış açısını geliştirmek ve daha iyi hizmet vermek üzere SGK bünyesinden ayrılmasının iyi olabileceği görüşünü tekrar gündeme getiriyor.”


Bizimle iletişime geçmek için lütfen linki  tıklayınız 

Bizi sosyal medya hesaplarımız üzerinden takip etmek için lütfen tıklayınız

Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.