SPA nedir ?

0
SPA
SPA Nedir ?

Bu makalemizde sizlere SPA hakkında önemli bilgiler vereceğiz .Uzun çalışma saatleri , trafik, yorgunluk ve stresle gerilen, yıpranan bir vücut! Tüm bunlara çok iyi gelecek bir önerimiz var; kendinize koca bir gün ayırın ve en yakın SPA’nın yolunu tutun. Üstelik SPA uygulamaları sadece rahatlatmıyor. Pek çok sağlık sorunu için de birebir!

Son yıllarda kaçış rotalarımız haline geldi. Huzur bulmak, her şeyden uzaklaşmak için aklımıza ilk gelen yöntemlerden artık… Sadece rahatlamak ve keyif için tercih edilen bir uygulama değil aslına bakarsanız SPA’lar. Vücuda pek çok faydası da var. SPA (Sanus Per Aquam), Latince’de ‘suyla gelen sağlık’ anlamına geliyor. Doğal kaynak sularının insanlarda fiziksel ve ruhsal gevşeme ve zindelik sağladığı antik çağlardan beri biliniyor. Gerek yaşlılığa bağlı romatizmal hastalıklarda gerekse savaşta yaralanan askerlerin tedavisinde kullanılan bir yöntem olmuş geçmişte.

Bayındır Hastanesi Kavaklıdere Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü’nden Prof. Dr. Mahmut Nafiz Akman, SPA’nın günümüzde de oldukça faydalı bir uygulama olduğunu söylüyor. Bu fayda nasıl mı sağlanıyor? Suyun kaldırma kuvveti nedeniyle göğsüne kadar su içine giren kişinin vücut ağırlığı yüzde 75 azalıyor. Dolayısıyla eklemlere binen yük ortadan kalkıyor ve kişi rahatça hareket ediyor. Su içindeki hidrostatik basınç, bacaklardan kalbe doğru lenfatik akımı hızlandırarak hem ödem oluşumunu azaltıyor hem de metabolik artıkların eliminasyonunu hızlandırıyor. Eğer su sıcak ise, kaslarda gevşeme ve ağrı azalmasına ve bağ dokusunun esnekleiğinin artmasına yol açıyor. Ayırca su içinde bulunan mineral ve bitkiler, ciltteki sinir sonlanmalarını uyararak ağrıların azalmasına yardımcı oluyor. Tüm bu etkiler kişinin daha rahat, gevşemiş ve zinde hissetmesine yol açıyor. Takiben uygulanacak hafif bir masaj, bu gevşemeyi pekiştiriyor. Daha rahat ve kolay hareket edebilir hale gelen kişinin uygun bir ortamda yapacağı bilinçli egzersizler, sakatlanma veya romatizmal hastalıklara bağlı eklem tutuklukları ve hareket zorluklarının giderilmesine yardımcı oluyor. Ayrıca bazı nörolojik problemlerde kişinin hareket yeteneğinin artırılması ve ağrıların azaltılmasına da yardımcı olabiliyor. Tabii ki her şeyin olduğu gibi sıcağın da fazlası kimileri için zararlı. Uzun süreli sıcak suya maruz kalmak başta kalp-damar sistemi olmak üzere vücutta olumsuz etkiler gösterebiliyor. Bu olumsuz etkiler ileri yaşta olup, kalp-damar hastalığı olanlarda daha belirgin hale gelebiliyor. Bu yüzden riskli kişilerin hekime görünmeden SPA uygulamalarına başlamamaları, SPA sırasında rahatsızlık hissedenelrin de derhal sonlandırmaları öneriliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here